wentylacja w domu

Wentylacja i klimatyzacja to dwie instalacje, które znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Wiele osób myli je ze sobą ze względu na sporą liczbę cech wspólnych. Niektórzy myślą, że decydując się na klimatyzację do mieszkania, konieczne będzie zrezygnowanie z wentylacji. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Warto poznać główne funkcje każdego ze wspomnianych urządzeń, aby zacząć je od siebie odróżniać. Pracownicy naszego serwisu w Białymstoku chętnie wyjaśnią wszystkie istniejące zależności w obrębie tego zagadnienia.

Wentylacja – prezentacja cech charakterystycznych

Instalacja wentylacyjna nie jest mocno skomplikowana. Mimo to jednak spoczywa na niej bardzo ważne zadanie. Mowa tutaj o funkcji odprowadzania brzydkich zapachów na zewnątrz budynku. Mogą one pojawiać się m.in. w wyniku:

 • zanieczyszczeń,
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu kanalizacji,
 • nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach.

Brak wentylacji w mieszkaniu może być powodem wystąpienia licznych niedogodności. Dużym dyskomfortem okazuje się zła jakość powietrza w pomieszczeniach. Często prowadzi ona nawet do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych u domowników. Wszystko przez fakt nieodprowadzania wilgoci, która jest także bezpośrednim powodem powstawania grzyba na ścianach w mieszkaniu. Warto wiedzieć, że zaistnienie takiej sytuacji odzwierciedla się zarówno w samopoczuciu mieszkańców, jak i ma wpływ na kondycję budynku. Nadmiar wilgoci jest wchłaniany przez ściany i meble, co szybko prowadzi do pojawienia się na nich pleśni. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią wentylację.

Wyróżniamy kilka typów wentylacji. Może mieć ona charakter grawitacyjny, czyli funkcjonujący dzięki naturalnej różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem mieszkania a środowiskiem zewnętrznym. Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Najczęściej można ją spotkać w nowoczesnych budynkach, do których powietrze dochodzi z zewnątrz. Już na tym etapie łatwo zaobserwować, że klimatyzatory mają zupełnie inne zastosowanie. Po bardziej szczegółowe informacje zapraszamy do serwisu w Białymstoku.

Specjaliści z Białegostoku wyjaśniają zasady działania klimatyzacji

Chłodnictwo każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. Pozornie mogłoby się wydawać, że klimatyzacja i wentylacja to synonimy. W rzeczywistości stanowią one jednak dwa odrębne pojęcia. System klimatyzacji zakłada, że cyrkulacja powietrza zachodzi w obrębie zamkniętego obiegu. Pobierane powietrze jest następnie ochładzane lub ogrzewane. W przypadku wentylacji mamy do czynienia z jego wymianą pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym.

montaz klimatyzacji bialystok

Zadaniem klimatyzatorów jest również filtrowanie powietrza. Urządzenia tego typu powinny być więc poddawane przeglądom przynajmniej dwa razy w roku. To jedyny skuteczny sposób pozbycia się z nich drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czyszczenie klimatyzacji to jeden z elementów działalności naszego serwisu w Białymstoku.

Chętnie przedstawimy Państwu całość oferty serwisu oraz odpowiemy na każde z nurtujących pytań. Jeśli zachodzi potrzeba objaśnienia dodatkowych zagadnień dotyczących wentylacji, klimatyzacji lub sposobów pielęgnacji takich urządzeń – zapraszamy do kontaktu bezpośredniego, telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nasza siedziba znajduje się w Białymstoku.

rekuperacja i wentylacja oszczednosc

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka centrala wentylacyjna jest najlepszym rozwiązaniem. Chodzi o to, aby wentylacja była w stanie sprostać wszystkim wymaganiom użytkowym, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów wynikających korzystania z niej. Osoba odpowiedzialna za tworzenie projektu powinna zadbać przede wszystkim o zoptymalizowanie systemu przewodów wentylacyjnych tak, aby cyrkulacja powietrza przebiegała bez zarzutu. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, aby praca urządzenia była możliwie cicha, nawet jeśli przebiega na najwyższym poziomie. Wbrew pozorom wentylacja nie jest tym samym, co klimatyzacja. Serwis z Białegostoku specjalizuje się w tej dziedzinie.

Serwis klimatyzacji z Białegostoku o wyborze rekuperatora

Dzisiejszy rynek dostarcza wielu możliwości, jeśli chodzi o wybór rekuperatora. Większość z nich charakteryzuje się wysokimi walorami użytkowymi oraz dużą liczbą opcji ułatwiających korzystanie z nich. Najważniejszym elementem urządzenia tego typu jest bypass odpowiadający za sterowanie automatyczne. Jest on odpowiedzialny za podgrzewanie lub zaprzestanie podgrzewania powietrza dochodzącego do poszczególnych pokoi. Jest to szczególnie ważne w czasie letnich upałów, kiedy stawia się raczej na obniżanie temperatury w pomieszczeniach, a nie jej podwyższanie.

Bardziej zaawansowane modele wentylacji zostały wyposażone w funkcję chłodzenia nocnego. Warto stawiać na tak nowoczesne propozycje, ponieważ umożliwiają one automatyczną pracę urządzeń oraz pełną kontrolę jakości powietrza. Dzięki nim można na bieżąco śledzić np. ilość znajdującego się w nim dwutlenku węgla. Dodatkowym atutem tej opcji jest znaczne obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistami z tej branży. Nasz serwis w Białymstoku pozostaje do Państwa dyspozycji.

Wentylacja mechaniczna – informacje praktyczne

Rekuperatory cieszące się obecnie największą popularnością to te, które są przykładami klasy A lub A+. Jest to wynikiem faktu, iż korzystanie z nich niesie następujące korzyści:

 • mniejsze zużycie energii elektrycznej,
 • obniżenie kosztów eksploatacji,
 • wydłużenie żywotności urządzeń.

Warto wiedzieć, że zużycie energii elektrycznej przez wentylację mechaniczną, stanowi jeden z najważniejszych elementów bilansu energetycznego nieruchomości. Takie rozwiązanie okazuje się pomocne w realizacji procesu odzyskiwania ciepła. Jest ono także o wiele skuteczniejsze od wentylacji grawitacyjnej, ponieważ obecnie wznoszone domy charakteryzują się coraz wyższym poziomem szczelności. Warto pamiętać, że zadbanie o odpowiednią ilość świeżego powietrza w mieszkaniu, to sposób wyeliminowania z niego szkodliwych bakterii i grzybów.

projekt doradztwo montaz wentylacji

Wentylacja może współistnieć z systemem klimatyzacji w domu. Nie wolno jednak zapominać o konieczności poddawania takich urządzeń przeglądom. Czyszczenie klimatyzacji powinno mieć miejsce przynajmniej dwa razy w roku. Szczegółowych informacji na ten temat można zaczerpnąć od specjalistów zatrudnionych w naszym białostockim serwisie.

Wbrew pozorom wybór urządzeń odpowiedzialnych za wentylację i klimatyzację w domu nie należy do najprostszych. Najlepiej jest wesprzeć się na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu profesjonalistów z tej branży. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają pytania odnośnie funkcjonowania takich urządzeń. Jesteśmy pewni, że pracownikom naszego białostockiego serwisu uda się zaproponować najlepszą dla Państwa opcję.

wentylacja na potrzeby domu

Zanieczyszczanie środowiska naturalnego to temat, który nieustannie się nagłaśnia. Wszystko dlatego, że brud znajdujący się w przyrodzie stanowi bezpośredni powód występowania wielu groźnych dla ludzi chorób. Rekuperacja jest skutecznym sposobem walki z tym problemem na małą skalę. Jej montaż pozwala na zminimalizowanie ilości grzybów, pleśni i drobnoustrojów znajdujących się w mieszkaniach, domach i biurach. Rekuperacja nie polepszy jakości powietrza na zewnątrz, ale może okazać się zbawienna w pomieszczeniach, w których ludzie spędzają większość dnia. Co warto wiedzieć na jej temat? Specjaliści z zakresu wentylacji i klimatyzacji domowej z Białegostoku chętnie udzielą odpowiedzi to pytanie.

Rekuperacja – informacje praktyczne

Rekuperacja to nic innego jak system wentylacji mechanicznej. Jego działanie polega na wymianie zanieczyszczonego powietrza na czyste, pochodzące z zewnątrz. Charakterystyczne dla tej wymiany jest to, że w jej trakcie odzyskuje się ciepło ze zużytego powietrza. Wspomniane ciepło jest przekazywane do świeżego powietrza, które następnie wtłacza się do pomieszczenia. Wiele osób myśli, że klimatyzacja do domu i system wentylacji to niemal to samo. Przez takie myślenie spora liczba Klientów decydujących się na montaż urządzeń chłodzących, rezygnuje z rekuperacji. Jest to poważnym błędem. Każdy z tych systemów odpowiada za coś zupełnie innego. Warto jednak wiedzieć, że uzupełniają się one wzajemnie i dobrym rozwiązaniem jest posiadanie każdego z nich. Warto omówić szczegóły tego tematu z jednym ze specjalistów zatrudnionych w naszym serwisie w Białymstoku.

Opisany powyżej proces wymiany powietrza odbywa się za pośrednictwem rekuperatora. Zadaniem tego urządzenia jest nie tylko podgrzewanie świeżego powietrza dostającego się do wnętrza domu, ale także wyeliminowanie z jego składu różnych zanieczyszczeń:

 • pyłów,
 • alergenów,
 • kurzu,
 • drobnoustrojów,
 • grzybów,
 • pleśni,
 • innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Powyższe wyliczenie dowodzi, jak duży jest zakres potencjalnych zanieczyszczeń, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rekuperacja w Białymstoku – cele

Priorytetem naszej firmy jest sprostanie indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom Klientów. Zależy nam na tym, aby każdorazowo móc zaproponować im najbardziej atrakcyjne rozwiązanie. Dla jednych mogą to być klimatyzatory przenośnie, inni zostaną usatysfakcjonowani klimatyzacją typu multisplit. W każdym przypadku jednak bardzo potrzebna okazuje się rekuperacja. W Białymstoku jesteśmy jedną z uznanych firm świadczących usługi w tym zakresie. Staramy się działać kompleksowo i zapewniać Klientom szeroki wybór urządzeń filtrujących i chłodzących powietrze.

klimatyzacja split

Współpracujemy z markami, które są cenione na całym świecie za swoją niezawodność. Co więcej, mamy autoryzację wielu z nich, co czyni z nas serwis godny zaufania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecność rekuperatorów w mieszkaniu w bardzo dużym stopniu przekłada się na komfort życia domowników. Warto więc inwestować w urządzenia o dobrej jakości. Są one szczególnie ważne w domach, gdzie mieszają osoby zmagające się z problemem alergii i chorobami dolnych lub górnych dróg oddechowych.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają pytania w obrębie zagadnienia, jakim jest rekuperacja. Nasi pracownicy pozostają do dyspozycji Klientów. Z przyjemnością przedstawią im wszystkie dostępne opcje i doradzą najlepszą spośród nich. Nasza siedziba znajduje się w Białymstoku. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub bezpośredniego w serwisie.

klimatyzacja przy budowie domu

Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużą rolę w projekcie budynku odgrywa rekuperacja, czyli system wentylacji. Zrezygnowanie z jej montażu może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Nowoczesne domy charakteryzują się bardzo wysokim poziomem szczelności. Wszystko dzięki obecności trzyszybowych okien, kilkuwarstwowego ocieplenia i energooszczędnej płycie fundamentowej. Takie budynki spełniają obecnie narzucone normy i mają zadatki na bycie pasywnymi. Należy jednak pamiętać, że wymuszają one niejako konieczność montażu systemu rekuperacji. W przeciwnym wypadku we wnętrzu nieruchomości powietrze będzie miało słabą jakość, a na ścianach szybko pojawi się pleśń. Klimatyzatory i rekuperacja to nieodłączna część nowych budowli, ponieważ wentylacja grawitacyjna bywa w nich bardzo zawodnym rozwiązaniem. Polecamy skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami z naszego białostockiego serwisu.

Kilka słów o tym, czym jest rekuperacja

Rekuperacja to proces, w którego trakcie dochodzi do wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże. Podczas wykonywania tego działania odzyskuje się także energię cieplną ze zużytego powietrza i przekazuje do tego pozyskanego z zewnątrz. Jest to zatem nic innego jak wentylacja mechaniczna. Dzięki niej, w mieszkaniu można oddychać bez obaw, że do płuc domowników trafią niechciane drobnoustroje, cząsteczki grzybów, pleśni, substancje wywołujące alergie itd. Jest to także skuteczny sposób zmniejszenia zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wypełniającym określone pomieszczenia.

Wentylacja to idealna propozycja do każdego mieszkania i biura. Szczególnie poleca się ją do miejsc, w których obecne są klimatyzatory domowe, będące często newralgicznym punktem namnażania się bakterii. Rekuperatory odpowiadają za wyprowadzanie ich na zewnątrz. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w naszym serwisie, który znajduje się w Białymstoku.

Serwis w Białymstoku o zaletach rekuperacji

Rekuperacja niesie ze sobą wiele korzyści. Warto jednak uwzględnić jej obecność w domu już na etapie projektu. Dzięki zastosowaniu się do powyższej rady inwestorzy zyskują m.in.:

 • możliwość zapobiegania ewentualnym kolizjom systemu wentylacji z innymi instalacjami;
 • komfort wynikający z tego, że można przeznaczyć odpowiednie miejsce dla rekuperatora;
 • opcję rezygnacji ze zbędnych kominów służących do wentylacji grawitacyjnej;
 • wygodę polegającą na stworzeniu przepustów bezpośrednio w tropach budynku. Takie działanie skutecznie wyeliminuje konieczność wykonywania przekuć w przyszłości;
 • brak zmartwień, ponieważ montaż rekuperacji będzie od początku przemyślany i umiejscowiony w najlepszym dla siebie miejscu.

klienci Open Power montaz klimatyzacja Białystok

Należy pamiętać, że wentylacja mechaniczna to przede wszystkim świeże i czyste powietrze. Co więcej, rozwiązanie to pozwala poczynić spore oszczędności, jeśli chodzi o koszty ogrzewania budynku zimą. Warto także wiedzieć, że szacowane obniżenie budżetu inwestycyjnego na pompie ciepła, może wynieść nawet 15 tys. zł. Jest tak ze względu na fakt, że nieruchomości wyposażone w rekuperację mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą, ponieważ odzyskują ją ze zużytego powietrza.

Pracownicy naszego serwisu w Białymstoku chętnie odpowiedzą na każde z Państwa pytań dotyczących chłodnictwa i rekuperacji. Świadczymy kompleksowe usługi o wysokiej jakości. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

chlodnictwo i wentylacja

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna zakładająca odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu Polskich domach. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Białystok czy Wrocław już dawno zauważyli zalety wynikające z inwestycji tego typu. Rekuperatory są niezastąpione, jeśli chodzi o zapewnienie mieszkańcom możliwości oddychania świeżym i wolnym od wszelkich zanieczyszczeń powietrzem. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe działanie instalacji tego rodzaju jest uzależnione od kilku czynników. Jakie wady, a jakie zalety można przypisać rekuperacji? Czy stanowi ona dobre uzupełnienie dla klimatyzacji domowej?

Zalety rekuperacji w ujęciu praktycznym

Lista atutów wentylacji mechanicznej jest niezwykle długa. Bez trudu można jednak wyróżnić kilka najważniejszych zalet tego rozwiązania. Należą do nich m.in.:

 • możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku. Rekuperacja ma duże znaczenie dla obniżenia rachunków za korzystanie z systemu grzewczego. Jest to wynikiem faktu, że domy wyposażone w rekuperatory mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż inne nieruchomości. Dzięki temu cena ogrzewania zimą może okazać się niższa nawet o 40-50%. Wszystko zależne jest od poziomu szczelności domu;
 • oszczędzanie na wentylacji to kolejny niepodważalny atut rekuperatorów. Gdy są one obecne w mieszkaniu, można śmiało zrezygnować z większości kominów dachowych i wentylacyjnych. Co więcej, okna nie muszą być wyposażone w mikronawiewniki, co także jest dobrą wiadomością dla portfeli przyszłych mieszkańców;
 • zyskanie wolnego od zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniu. W dzisiejszych czasach oddychanie dobrej jakości powietrzem w mieście to prawdziwy komfort. Co ciekawe, każdy może sobie na niego pozwolić – wystarczy zdecydować się na rekuperację w swoim domu. W taki sposób można w prosty i szybki sposób wyeliminować wszelkie szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu wypełniającym pomieszczenia. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia;
 • możliwość usprawnienia systemu wentylacji w mieszkaniu – warto wiedzieć, że rekuperacja jest niezastąpiona, jeśli chodzi o sprawną wymianę i oczyszczanie powietrza. Pozwala ona także na wyeliminowanie z jego składu nadmiaru CO2.

Oczywiście istnieje o wiele więcej zalet rekuperacji. Można zapytać o nie pracowników naszego serwisu w Białymstoku.

Wady rekuperacji okiem ekspertów z Białegostoku

budowa domu klimatyzacja

Rekuperacja nie jest oczywiście wolna od wad. Do najpoważniejszych z nich można zaliczyć koszt całej inwestycji. Zakup i montaż rekuperatorów często generuje dodatkowe, nieprzewidziane na początku wydatki, ponoszone na elementy takie jak np. stalowe kanały do rozprowadzania powietrza. Co więcej, trzeba także wziąć pod uwagę cenę montażu urządzeń. Kwota na końcowym rachunku może być równa nawet kilkunastu tysiącom złotych.

Inwestorów zniechęcają także koszty eksploatacji rekuperatorów. Mogą być one bezpośrednią przyczyną podwyższenia się cen za korzystanie z prądu. Warto jednak wiedzieć, że w skali roku kwota ta zwykle nie jest wyższa niż 200-250 zł.

Nie trudno zatem zauważyć, że wentylacja mechaniczna niesie ze sobą więcej pozytywów, niż negatywów. Nasz białostocki serwis zaprasza do kontaktu wszystkich zainteresowanych tematem rekuperacji, chłodnictwa i klimatyzacji. Chętnie udzielimy odpowiedzi na pytania interesantów. Świadczymy kompleksowe usługi – od pomocy w wyborze urządzeń, przez ich instalacje w domach, aż po czyszczenie klimatyzacji i rekuperatorów

Rekuperacja bez tajemnic

rekuperacja bez tajemnic na dzis w domu i biurze

Rekuperacja bez tajemnic nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gwarantuje dostęp do świeżego, zdrowego powietrza niezależnie od pory dnia i nocy. System ten polecany jest do domów energooszczędnych i pasywnych, które posiadają bardzo szczelną stolarkę, odpowiednią izolację ścian, dachów i fundamentów. Taki sposób budowy gwarantuje zminimalizowanie strat grzewczych, ale jednocześnie nie tworzy przyjaznego klimatu w pomieszczeniach z powodu problemów wentylacyjnych.

Rekuperacja pozwala na wydajną wymianę zużytego powietrza na świeże, filtruje je  (np. z kurzu, dwutlenku węgla, bakterii, wirusów, wilgoci czy smogu), a jednocześnie odzyskuje ciepło z już odgrzanego powietrza, co zmniejsza koszty ogrzania budynku. Przez kominy wentylacji grawitacyjnej dochodzi do ogromnych strat cieplnych, które sięgają nawet 30-60%.

Warto podkreślić, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala uniezależnić się od czynników pogodowych, które mają wpływ na działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (ciśnienie powietrza, wiatr, wysoka temperatura). Cały system nie generuje hałasu. Cicha praca wentylatorów zapewnia komfort domownikom.

Rekuperacja bez tajemnic

Podstawowym elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Urządzenie tworzy połączenie dwóch wentylatorów (jeden z nich zasysa świeże powietrze, drugi odpowiada za usunięcie zużytego) i wymiennika ciepła. Wymiennik odpowiada za ogrzanie powietrza nawiewanego do budynku od energii ogrzanego już powietrza, które jest wydmuchiwane.

Rekuperacja, podobnie, jak klimatyzacja, wykorzystuje także filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń.

Najlepsze rekuperatory są w stanie odzyskać nawet ponad 90% ciepła, dzięki czemu taka inwestycja jest bardzo opłacalna.

Projekt rekuperacji

Projekt rekuperacji powinien być dopasowany do budynku i wymogów inwestora. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania domu na powietrze. Pod uwagę należy wziąć kubaturę pomieszczeń, ich przeznaczenie oraz ilość osób, które w nich przebywają. Największe zapotrzebowanie na świeże powietrze występuje w kuchniach i łazienkach (nawet do 70m3/h). Nieco mniejszą pojemność przyjmuje się dla sypialni i pokoju dziennego.

Parametry rekuperatora

Na rynku można znaleźć szeroki wybór central wentylacyjnych. Dobry rekuperator powinien spełnić indywidualne wymogi. Pod uwagę warto wziąć kilka parametrów technicznych.

Jednym z najważniejszych jest rodzaj wymiennika ciepła. To on odpowiada za to, jaką wydajność będzie miała rekuperacja. Producenci proponują wymienniki:

 • przeciwprądowe (najwydajniejsze, odzysk ciepła nawet ponad 90%),
 • obrotowe (odzysk do 80%),
 • krzyżowe (odzysk do około 60%).

Producenci rekuperatorów podają również ich wydajność (podany parametr powinien dotyczyć sprężenia 200 Pa).

Kolejnym ważnym parametrem jest ilość prądu zużywanego przez wentylatory. Rekuperacja pracuje 24 godziny na dobę przez cały rok, dlatego energooszczędny rekuperator jest bardzo dobrą inwestycją. Dobrej jakości systemy zużywają około 45W – koszt dobowego korzystania z takiej wentylacji waha się w granicach 40 groszy.

Ciekawą funkcją nowoczesnych rekuperatorów jest możliwość chłodzenia powietrza z ominięciem wymiennika – taka wentylacja w lecie może zastąpić montaż klimatyzacji.

Niektóre rekuperatory posiadają również:

 • wymiennik entalpiczny (pozwala na odzysk wilgoci z powietrza),
 • wejście na jednostkę chłodzącą,
 • wejście do podłączenia gruntowego wymiennika ciepła.

Przed zakupem konkretnego modelu rekuperatora warto sprawdzić, czy wentylatory pracują na prąd stały, czy zmienny (urządzenia na prąd stały zużywają mniej energii).

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna pozwalającą na odzysk ciepła. System tworzy wentylator nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła. Świeże powietrze jest zasysane przez specjalny otwór w budynku, następnie trafia do wymiennika ciepła, w którym ogrzewa się energią z ciepłego powietrza zużytego. W finale zostaje ono wdmuchane do pomieszczeń. Taka wentylacja jest bardzo wydajna (działa niezależnie od warunków pogodowych) i zmniejsza straty grzewcze nawet o około 90%.

open power ma racje wlacz wentylacje juz dzis

Idealna wentylacja powinna zapewniać mieszkańcom budynku lub lokalu (domu, biura, mieszkania) dostęp do świeżego powietrza. Ważne jest, aby wymiana powietrza nie odbywała się kosztem chłodzenia wnętrz w zimie i ich nadmiernego nagrzewania w czasie największych upałów.

(więcej…)