Serwis klimatyzacji warto znać ten temat

Serwis klimatyzacji warto znać ten temat

Serwis klimatyzacji warto znać ten temat, aby klimatyzacja w domu lub biurze działała sprawnie, była wydajna i zapewniała odpowiedni komfort? Dobór odpowiedniego klimatyzatora i jego właściwy montaż nie wystarczy. Niezbędne jest także czyszczenie klimatyzacji, jej okresowe przeglądy i konserwacja. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy na ten temat.

Najpierw zadbaj o filtry

Wszystkie klimatyzatory wyposażone są w filtry. Ich zadaniem jest usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu zassanym z pomieszczenia. Prosty klimatyzator domowy najczęściej posiada klasyczny filtr powietrzny. Droższe klimatyzatory LG, klimatyzatory Samsung lub innych znanych marek często są dodatkowo wyposażone w filtry odwadniające i plazmowe.

 

Serwis klimatyzacji warto znać ten temat

Regularne czyszczenie klimatyzacji wymaga szczególnej dbałości o filtry. To one mają odseparować pyłki od powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, dlatego ich właściwa konserwacja pozwala wyeliminować drobnoustroje szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Zagrożeniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których filtry nie są regularnie czyszczone są m.in. bakterie Legionella powodujące zapalenie płuc.

Na rynku dostępna jest klimatyzacja domowa z filtrami wielokrotnego użytku oraz filtrami jednorazowymi. Musimy pamiętać, że po pewnym czasie, nawet odpowiednia pielęgnacja filtra wielokrotnego użytku nie pomoże, ponieważ zużywa się on i wymaga wymiany na nowy (filtr należy wymienić, gdy nie daje się go doprowadzić do czystości). Filtry jednorazowe wymienia się zgodnie z zaleceniami ich producenta.

Nowoczesna klimatyzacja multisplit oraz najnowsze klimatyzatory typu split mogą posiadać specjalny czujnik, który poinformuje o zabrudzeniu filtra. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala na regularne czyszczenie klimatyzacji i gwarantuje większą wydajność systemu przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej (klimatyzator z zabrudzonym filtrem zużywa więcej prądu, a jego wydajność jest jednocześnie niższa).

Pamiętaj o czyszczeniu tacy skroplin

Wiele osób regularnie czyści filtry zapominając jednocześnie o tacy skroplin. Aby klimatyzacja działała właściwie, należy przemywać ją gorącą wodą i specjalnym płynem antybakteryjnym. Brak pielęgnacji może doprowadzić do zatkania się całej instalacji – woda będzie wtedy wylewać się na zewnątrz klimatyzatora.

Producenci przygotowali również specjalne kostki antybakteryjne, które wystarczy umieścić na tacy skroplin, aby powoli się rozpuszczały i niszczyły drobnoustroje. Dzięki temu profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji długo nie będzie potrzebne.

Czyszczenie klimatyzacji w tym skraplacza

Skraplacze montuje się po zewnętrznej stronie budynku. W praktyce to właśnie one są narażone na działanie wilgoci i innych niekorzystnych warunków pogodowych. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty myjąco-czyszczące do skraplacza.

Należy jednak pamiętać, że takie czyszczenie klimatyzacji wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ profesjonalne środki najczęściej są produkowane na bazie kwasów lub substancji zasadowych szkodliwych dla skóry człowieka. Profesjonalne firmy oferujące serwis klimatyzacji często w swoich ofertach posiadają także ozonowanie oraz czyszczenie poszczególnych elementów (m.in. skraplacza).

Czyszczenie parownika

Specjalnie do parowników montowanych wewnątrz budynków opracowano delikatniejsze preparaty. Wystarczy wlać taki środek do wymiennika, a on powoli zacznie spływać i zdezynfekuje odpływ.

Jak czyścić przewody klimatyzacyjne?

Klimatyzacja wymaga także czyszczenia przewodów. Zatkane przewody bardzo często są przyczyną awarii całego systemu. Aby naprawa klimatyzacji nie była konieczna, należy regularnie zlecać czyszczenie przewodów profesjonalnej firmie serwisowej. Profesjonaliści wykorzystują specjalne szczotki obrotowe, które pozwalają szybko usunąć zabrudzenia.

W przypadku klimatyzatorów kuchennych (lub restauracyjnych) niezbędny może okazać się suchy lód, który bardzo skutecznie likwiduje cząsteczki tłuszczu.

Klimatyzacja do prawidłowego działania wymaga właściwej konserwacji. Regularne czyszczenie klimatyzacji zagwarantuje wyższą wydajność całego systemu, niższe zużycie prądu oraz świeże powietrze bez zanieczyszczeń.

Regularnie należy dbać o czystość filtrów, na których gromadzi się kurz, cząsteczki tłuszczu i inne zanieczyszczenia będące doskonałą pożywką dla drobnoustrojów (grzybów, bakterii). Warto pamiętać także o czyszczeniu tacy skroplin, skraplacza i parownika.

Oczyszczanie przewodów klimatyzacyjnych najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami.

Z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach? Najprawdopodobniej jest on spowodowany przez grzyby lub bakterie, które rozwinęły się w przewodach. W kolejnym wpisie przybliżymy tematykę odgrzybiania klimatyzacji.

POPULARNE TEMATY

VIEW ALL

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 930

TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ