Serwis klimatyzacji Białystok ciesz się zdrowym powietrzem

Serwis klimatyzacji Białystok ciesz się zdrowym powietrzem

Serwis klimatyzacji Białystok ciesz się zdrowym powietrzem tłoczonym przez klimatyzację do domowych lub biurowych wnętrz. Tlen musi mieć nie tylko wybraną temperaturę, ale i powinno być świeże oraz idealnie czyste. To zagwarantuje dobre samopoczucie i zapobiegnie problemom z układem oddechowym czy uczuleniami.

Właściwe działanie systemu zapewni regularny serwis klimatyzacji. Chodzi zarówno o czyszczenie, jak i okresowe przeglądy, wymiany filtrów, odgrzybianie oraz ewentualne naprawy elementów instalacji.

serwis klimatyzacji bialystok ciesz sie zdrowym powietrzem w domu

Serwis klimatyzacji i wentylacji

Serwis klimatyzacji i wentylacji

Klimatyzatory tłoczące powietrze do pomieszczeń wymagają regularnego czyszczenia. Raz na 2 tygodnie warto odkurzać widoczne elementy jednostki wewnętrznej. Ważne jest również mycie i dezynfekcja tacki skroplin, na której gromadzi się woda tworząc idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Specjaliści zalecają częste czyszczenie skraplacza (jednostki zewnętrznej). Taki samodzielny serwis klimatyzacji jest niedrogi, a może uchronić przed awariami całego układu.

Regularne czyszczenie klimatyzacji to podstawa

Dezynfekcji wymagają także filtry, które oczyszczają powietrze tłoczone do pomieszczeń z kurzu, alergenów oraz drobnoustrojów. Zapchane filtry przepuszczają zanieczyszczenia i obniżają wydajność urządzenia sprawiając, że klimatyzacja pobiera więcej prądu, a jednocześnie nieodpowiednio chłodzi powietrze (nie uzyskuje ono ustawionej temperatury).

Regularne czyszczenie klimatyzacji oraz dezynfekcja wnętrza parownika gwarantuje, że schłodzone powietrze nie jest siedliskiem grzybów i bakterii, co chroni przed chorobami układu oddechowego, bólami głowy, przemęczeniem i ogólnym obniżeniem odporności organizmu.

Wskazania do serwisu klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji zalecany jest wiosną oraz jesienią. Najwięcej zanieczyszczeń w przewodach klimatyzacyjnych gromadzi się w lecie, a początek jesieni i duża wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, które należy bardzo dokładnie zdezynfekować.

Wiosną pojawiają się pyłki roślin, na które wiele osób jest uczulonych, dlatego dokładne oczyszczenie lub wymiana filtrów klimatyzacji gwarantuje skuteczne oczyszczenie powietrza z alergenów przed jego wtłoczeniem do wnętrz.

Minimum raz do roku warto zlecić profesjonalny przegląd klimatyzacji. Fachowcy dokładnie sprawdzą wydajność systemu, jego prawidłowe działanie oraz zalecą odpowiednie kroki. Kompleksowy serwis klimatyzacji potrzebny jest nie tylko wtedy, gdy agregat zużywa coraz więcej prądu, a jednocześnie nieskutecznie chłodzi powietrze czy w przypadku wydobywania się nieprzyjemnego zapachu pleśni z nawiewnika.

Zapobiegawcze działania są tańsze, ponieważ nie narażają systemu na awarie i nie doprowadzają do sytuacji, gdy potrzebna jest kosztowna naprawa klimatyzacji (np. wymiana sprężarki agregatu).

Kompleksowy serwis klimatyzacji

Kompleksowy serwis klimatyzacji obejmuje kilka etapów.

Fachowcy:

  • sprawdzają szczelność układu,
  • napełniają klimatyzację specjalnym czynnikiem chłodzącym,
  • odgrzybiają wnętrze parownika i przewody instalacji (ozonowanie klimatyzacji).

Szczelna klimatyzacja domowa jest wydajna i w pełni bezpieczna dla mieszkańców. Serwisanci napełniają układ sprężonym azotem i wychwytują ewentualne nieszczelności, a następnie dokładnie sprawdzają filtry, skraplacz, osuszacz, kompresor i inne elementy układu. Bardzo często podczas serwisu wymienia się filtry.

Uzupełnianie czynnika chłodzącego

Kolejnym krokiem profesjonalnego serwisu klimatyzacji jest sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego i jego ewentualne uzupełnienie. Aby czynnik chłodzący został idealnie dobrany i uzupełniony, warto skorzystać z usługi autoryzowanego serwisu (np. LG serwis).

Obecnie klimatyzatory domowe najczęściej wykorzystują syntetyczny czynnik R410A, który jest nieszkodliwy dla warstwy ozonowej (w starszych klimatyzatorach stosowano czynnik o symbolu R407C, który nie był zbyt przyjazny dla środowiska).

Odgrzybianie klimatyzacji

Podczas kompleksowego serwisu bardzo często fachowcy wykonują również odgrzybianie klimatyzacji. Najskuteczniejsze jest ozonowanie, ale do klimatyzatorów domowych można wybrać tańszą metodę piankową. Łatwy dostęp do poszczególnych elementów parownika pozwala skutecznie zniszczyć grzyby, pleśnie i bakterie za pomocą specjalnego środka w spreju.

Serwis klimatyzacji Białystok ciesz się zdrowym powietrzem

Regularne przeglądy oraz kompleksowy serwis klimatyzacji pozwala długo cieszyć się wydajnym systemem gwarantującym zdrowe i świeże powietrze we wnętrzach. Serwisanci sprawdzają szczelność układu, wymieniają (lub dezynfekują filtry) oraz uzupełniają czynnik chłodzący. Podczas serwisu często dokonuje się również odgrzybiania całego systemu.

W kolejnym wpisie przybliżymy tematykę przeglądów klimatyzacji. Podpowiemy, jak często należy je wykonywać, na czym dokładnie polegają oraz jakie korzyści płyną ze zlecenia tej czynności autoryzowanym serwisom.

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 942

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ