Rodzaje klimatyzatorów i instalacji

Rodzaje klimatyzatorów i instalacji

Rodzaje klimatyzatorów i instalacji zapewni klimatyzowanie  pomieszczeń dających przyjemny chłód nawet podczas największych letnich upałów, co gwarantuje dobre samopoczucie, więcej energii i lepsze warunki do odpoczynku lub pracy.

Producenci cały czas zaskakują jednak nowymi rozwiązaniami. Klimatyzacja to szeroki wachlarz urządzeń oraz sposobów działania systemu chłodzącego.Klimatyzatory regulują temperaturę w pomieszczeniu zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem, przy czym istnieją urządzenia chłodzące oraz chłodząco – grzewcze. Dlatego, po pierwsze należy określić, jaką funkcje ma spełniać nasze urządzenie, czyli czy będziemy go wykorzystywać tylko latem czy tez przez cały rok oraz czy chcemy, aby klimatyzator był połączony z zintegrowanym systemem wentylacyjnym.

Skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Rodzaje klimatyzatorów i instalacji

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji.

Urządzenia klimatyzacyjne dzielone są ze względu na kilka różnych kryteriów. Pod uwagę bierze się:

 • ilość jednostek zewnętrznych,
 • budowę urządzeń,
 • mobilność,
 • sposób pracy instalacji,
 • metodę poboru energii.

Klimatyzacja – ilość jednostek zewnętrznych

Klimatyzacja najczęściej dzielona jest ze względu na ilość jednostek zewnętrznych, które wykorzystuje. W tej grupie wyróżniono:

 • klimatyzatory monoblokowe,
 • klimatyzatory typu split,
 • klimatyzatory multisplit,
 • systemy VRF.

Montaż klimatyzacji monoblokowej dobrze sprawdza się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ takie klimatyzatory posiadają niewielką moc chłodniczą. Całe urządzenie tworzy jeden moduł, który instaluje się w oknie lub tuż przy ścianie. Klimatyzator posiada rurę, którą należy wystawić przez okno na zewnątrz budynku, gdzie odprowadzane są skropliny.

Mogą one działać jako klimatyzacja w mieszkaniu w bloku, gdy administrator budynku nie wyrazi zgody na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji. Monobloki przyciągają atrakcyjnymi cenami, ale są dość problematyczne, ponieważ podczas korzystania z klimatyzacji okno musi być cały czas otwarte.

Kolejnym rodzajem są klimatyzatory split. Są one bardzo popularne i często wykorzystywane jako klimatyzacja do domu lub mieszkania. Każdy klimatyzator split składa się z jednostki zewnętrznej (skraplacz) oraz wewnętrznej (parownik). Obie jednostki łączy się specjalnymi rurami miedzianymi. Instalacja elektryczna pozwala klimatyzacji wydajnie pobierać ciepłe powietrze i przenosić je w postaci skroplin na zewnątrz. Na rynku dostępne są splity o średniej oraz dużej mocy.

Klimatyzator multisplit sprawdzi się zarówno jako klimatyzacja domowa, jak i biurowa, ponieważ pozwala wydajnie chłodzić kilka pomieszczeń. Do jednego skraplacza (jednostki zewnętrznej) można podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych. Całość połączona jest miedzianymi rurami i instalacją elektryczną. Klimatyzacja multisplit jest dedykowana zarówno do dużych wnętrz, jak i kilku mniejszych.

System VRF to rozbudowana klimatyzacja idealna przede wszystkim do całych budynków mieszkalnych, biurowych lub komercyjnych. System może posiadać do 3 jednostek zewnętrznych, do których podłącza się wiele jednostek wewnętrznych (nawet do 64 sztuk). Taka instalacja pozwala wygodnie i bardzo wydajnie chłodzić nawet duże budynki, ponieważ dostępne klimatyzatory mają wysoką moc.

Klimatyzacja sposób pracy

Ze względu na sposób pracy klimatyzację podzielono na 2 podstawowe rodzaje. Producenci w ofertach posiadają urządzenia :

 • typu ON-OFF,
 • inwertowe

Klimatyzatory typu ON-OFF są wydajne i proste w obsłudze. Ich konstrukcja pozwala na wygodne sterowanie chłodzeniem. Doskonale sprawdzają się jako klimatyzacja domowa lub biurowa.

Klimatyzatory inwerterowe to nowe rozwiązanie dedykowane do wnętrz o różnych obciążeniach cieplnych (np. do obiektów przemysłowych). Ich wyróżnikiem jest wysoka energooszczędność.

Mobilność

Klimatyzację dzieli się także ze względu na mobilność urządzeń. Najpopularniejsza jest klimatyzacja wykorzystująca urządzenia stacjonarne, ale na rynku można znaleźć również klimatyzatory przenośne z kółkami, które można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, gdy montaż stałego systemu jest niemożliwy.

Sposób odbioru energii

Kolejnego podziału klimatyzacji dokonano ze względu na sposób odbioru energii. Wyróżnia się:

 • klimatyzację z bezpośrednim odparowaniem,
 • systemy wody lodowej

Montaż klimatyzacji z urządzeniami bezpośredniego odparowania jest bardzo ekonomiczny. Takie klimatyzatory są niewielkie, dlatego sprawdzą się do domu i mieszkania. Ich zaletą jest także cicha praca. W tym systemie czynnik chłodzący odbiera ciepło z nagrzanych pomieszczeń i odparowuje go na zewnętrz.

Systemy wody lodowej to nieco bardziej skomplikowane układy. Ciepło z wnętrza odbiera woda, która przekazuje je do czynnika chłodzącego. Takie urządzenia są duże, ale doskonale sprawdzą się do wysokich budynków, gdzie tradycyjna klimatyzacja ON-OFF działa niezbyt wydajnie.

Klimatyzacja to szeroki wachlarz urządzeń i systemów, które podzielono ze względu na sposób pracy, mobilność, ilość jednostek zewnętrznych oraz metodę odbioru ciepła.

 

W kolejnym wpisie przybliżymy tematykę serwisu klimatyzacji. Podpowiemy, kiedy jest on konieczny oraz jak wybrać usługi.

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 942

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ