Wpływ na środowisko, a pobór mocy klimatyzacji. Kontynuowane są innowacje w technologiach klima...
Rekuperacja bez tajemnic
Rekuperacja bez tajemnic nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gwarantuje dostęp do świeżego, zdrowego powietrza niezależnie od pory dnia i nocy. System ten polecany jest do domów energooszczędnych i pasywnych, które posiadają bardzo szczelną stolarkę, odpowiednią izolację ścian, dachów i fundamentów. Taki sposób budowy gwarantuje zminimalizowanie strat grzewczych, ale jednocześnie nie tworzy przyjaznego klimatu w pomieszczeniach z powodu problemów wentylacyjnych.
Rekuperacja pozwala na wydajną wymianę zużytego powietrza na świeże, filtruje je (np. z kurzu, dwutlenku węgla, bakterii, wirusów, wilgoci czy smogu), a jednocześnie odzyskuje ciepło z już odgrzanego powietrza, co zmniejsza koszty ogrzania budynku. Przez kominy wentylacji grawitacyjnej dochodzi do ogromnych strat cieplnych, które sięgają nawet 30-60%.
![rekuperacja bez tajemnic na dzis w domu i biurze](https://klimatyzacjauslugi.pl/wp-content/uploads/2017/07/rekuperacja-bez-tajemnic-na-dzis.jpg)
Rekuperacja w domu
Warto podkreślić, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala uniezależnić się od czynników pogodowych, które mają wpływ na działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (ciśnienie powietrza, wiatr, wysoka temperatura). Cały system nie generuje hałasu. Cicha praca wentylatorów zapewnia komfort domownikom.
Rekuperacja bez tajemnic
Podstawowym elementem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Urządzenie tworzy połączenie dwóch wentylatorów (jeden z nich zasysa świeże powietrze, drugi odpowiada za usunięcie zużytego) i wymiennika ciepła. Wymiennik odpowiada za ogrzanie powietrza nawiewanego do budynku od energii ogrzanego już powietrza, które jest wydmuchiwane.
Rekuperacja, podobnie, jak klimatyzacja, wykorzystuje także filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń.
Najlepsze rekuperatory są w stanie odzyskać nawet ponad 90% ciepła, dzięki czemu taka inwestycja jest bardzo opłacalna.
Projekt rekuperacji
Projekt rekuperacji powinien być dopasowany do budynku i wymogów inwestora. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania domu na powietrze. Pod uwagę należy wziąć kubaturę pomieszczeń, ich przeznaczenie oraz ilość osób, które w nich przebywają. Największe zapotrzebowanie na świeże powietrze występuje w kuchniach i łazienkach (nawet do 70m3/h). Nieco mniejszą pojemność przyjmuje się dla sypialni i pokoju dziennego.
Parametry rekuperatora
Na rynku można znaleźć szeroki wybór central wentylacyjnych. Dobry rekuperator powinien spełnić indywidualne wymogi. Pod uwagę warto wziąć kilka parametrów technicznych.
Jednym z najważniejszych jest rodzaj wymiennika ciepła. To on odpowiada za to, jaką wydajność będzie miała rekuperacja. Producenci proponują wymienniki:
- przeciwprądowe (najwydajniejsze, odzysk ciepła nawet ponad 90%),
- obrotowe (odzysk do 80%),
- krzyżowe (odzysk do około 60%).
Producenci rekuperatorów podają również ich wydajność (podany parametr powinien dotyczyć sprężenia 200 Pa).
Kolejnym ważnym parametrem jest ilość prądu zużywanego przez wentylatory. Rekuperacja pracuje 24 godziny na dobę przez cały rok, dlatego energooszczędny rekuperator jest bardzo dobrą inwestycją. Dobrej jakości systemy zużywają około 45W – koszt dobowego korzystania z takiej wentylacji waha się w granicach 40 groszy.
Ciekawą funkcją nowoczesnych rekuperatorów jest możliwość chłodzenia powietrza z ominięciem wymiennika – taka wentylacja w lecie może zastąpić montaż klimatyzacji.
Niektóre rekuperatory posiadają również:
- wymiennik entalpiczny (pozwala na odzysk wilgoci z powietrza),
- wejście na jednostkę chłodzącą,
- wejście do podłączenia gruntowego wymiennika ciepła.
Przed zakupem konkretnego modelu rekuperatora warto sprawdzić, czy wentylatory pracują na prąd stały, czy zmienny (urządzenia na prąd stały zużywają mniej energii).
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna pozwalającą na odzysk ciepła. System tworzy wentylator nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła. Świeże powietrze jest zasysane przez specjalny otwór w budynku, następnie trafia do wymiennika ciepła, w którym ogrzewa się energią z ciepłego powietrza zużytego. W finale zostaje ono wdmuchane do pomieszczeń. Taka wentylacja jest bardzo wydajna (działa niezależnie od warunków pogodowych) i zmniejsza straty grzewcze nawet o około 90%.
Umów się na konsultację
Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 942
NAJNOWSZE PORADY
VIEW ALLWpływ na środowisko klimatyzacji
Instalacja klimatyzacji, gdzie zamontować i jak o nią dbać
Instalacja klimatyzacji, gdzie zamontować i jak o nią dbać , gdy wybrałeś klimatyzator. Wybrałe...