Open Power ma rację włącz wentylację

Open Power ma rację włącz wentylację

Idealna wentylacja powinna zapewniać mieszkańcom budynku lub lokalu (domu, biura, mieszkania) dostęp do świeżego powietrza. Ważne jest, aby wymiana powietrza nie odbywała się kosztem chłodzenia wnętrz w zimie i ich nadmiernego nagrzewania w czasie największych upałów.

Wentylacja – wydajna wymiana powietrza. W każdym budynku bardzo ważna jest sprawna wymiana powietrza. Wentylacja pozwala szybko usunąć zużyte powietrze na zewnątrz domu czy mieszkania, które zastępowane jest napływem powietrza świeżego.

Zużyte powietrze zawiera dwutlenek węgla wydychany przez osoby przebywające w pomieszczeniach. Gromadzi się w nim także kurz, roztocza, dym tytoniowy (gdy w budynku przebywają palacze) i inne zanieczyszczenia (np. związki z mebli czy sprzętów RTV). W ten sposób powstaje zaduch, podnosi się poziom wilgoci (wpływ ma na to niezauważalne pocenie, gotowanie, korzystanie z kąpieli, suszeni prania, prasowanie i inne codzienne czynności). Para najszybciej osadzi się w oknach oraz w narożnikach ścian. Stąd już tylko krok do pojawienia się w domu pleśni lub grzyba na ścianach.

open power ma racje wlacz wentylacje juz dzis

Rekuperacja Białystok

Montaż wentylacji jest konieczny, aby w pomieszczeniach panował przyjazny mikroklimat, a przebywające w nim osoby nie były narażone na wdychanie zarodników pleśni czy innych szkodliwych mikroorganizmów powodujących podrażnienia układu oddechowego i spojówek oraz alergie. Badania wykazały również, że pleśń wywołuje działania rakotwórcze. Niewietrzone pomieszczenia często są przyczyną osłabienia, bólów głowy, spadku koncentracji.

Wentylacja dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo w budynkach, w których korzysta się z urządzeń gazowych (kotłów CO, kominków, kuchenek), ponieważ pomaga usunąć ewentualne pozostałości dwutlenku węgla oraz gazu.

Open Power ma rację włącz wentylację

Warto pamiętać, że nowoczesna klimatyzacja w mieszkaniu nie zastąpi sprawnej wentylacji. Klimatyzacja w domu pozwala ochłodzić nagrzane powietrze i uzyskać komfort termiczny, delikatnie obniża poziom wilgoci, ale nie wymienia go na świeże.

Ilość powietrza potrzebna w domu

System wentylacyjny należy zaplanować już na etapie budowy. Przepisy dokładnie określają ilość powietrza, która w ciągu godziny powinna zostać wymieniona w pomieszczeniach mieszkalnych – 30 m3 na jedną osobę lub tyle, co kubatura pomieszczenia (wybieramy wartość większą).

Napływ świeżego powietrza powinien być także uzależniony od ilości wytwarzanych zanieczyszczeń. Wydajniejsza wentylacja niezbędna jest również w domach, w których mieszkają palacze, często są podejmowani goście (ilość osób przebywających w pomieszczeniach zwiększa się), w pomieszczeniach mieszkalnych jest suszona odzież.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest usytuowanie budynku – północne i zacienione działki automatycznie zwiększają poziom wilgoci w pomieszczeniach, dlatego wentylacja musi być bardziej wydajna. Ciągłego napływu świeżego powietrza potrzebują domy energooszczędne i pasywne, które posiadają szczelne okna, drzwi i brak jakichkolwiek mostków termicznych.

Wentylacja w kuchni i łazience

Montaż wentylacji w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach, w których poziom zanieczyszczeń jest wyższy od przeciętnego musi zostać odpowiednio rozplanowany. Podczas użytkowania łazienki niezbędne jest odprowadzanie co najmniej 50 m3 zużytego powietrza na godzinę, ponieważ to w tym pomieszczeniu powstaje najwięcej wilgoci (niezależnie od powierzchni łazienki).

Z kuchni również należy odprowadzić około 50 m3/h, ale przy używaniu kuchenki gazowej powinno to być co najmniej 70 m3/h. Z toalety zaleca się usunięcie co najmniej 30 m3 powietrza na godzinę.

Osoby, które chcą sprawdzić, czy wentylacja w ich domu działa właściwie, mogą zmierzyć zimą wilgotność powietrza – nie powinna ona przekraczać 60%. W lecie drobnym wsparciem dla wentylacji jest klimatyzacja.

Skuteczne wentylowanie pomieszczeń

Doprowadzenie dużej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń bezpośrednio wpływa na obniżenie w nich temperatury (zimą), co pociąga za sobą koszty grzewcze. Projekt wentylacji musi uwzględniać kwestie energooszczędne, aby straty grzewcze nie były zbyt wysokie. Wielu inwestorów poszczególne systemy wentylacyjne ocenia właśnie pod tym kątem.

Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, którą w budynkach stosuje się już od lat. System posiada nawiewniki, które zasysają świeże powietrze z zewnątrz. Nawiewniki bardzo często są montowane przez producentów okien fabrycznie, ale na rynku dostępne są także nawiewniki ręczne i automatyczne do zamontowania np. na ścianie. Kanały wywiewne pozwalają usuwać powietrze zużyte (zanieczyszczone). Wentylacja grawitacyjna w zimie powoduje dość duże straty grzewcze.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest mechaniczna. Na rynku dostępne są systemy wywiewne wyposażone w 1 wentylator (pomaga on usunąć zużyte powietrze z pomieszczeń) oraz nawiewno wywiewne z centralą sterującą dwoma wentylatorami. W ten sposób łatwo jest monitorować ilość napływającego powietrza, ponieważ układ korzysta z wentylatora zamontowanego w budynku, który wymusza przepływ.

Specjalnie do domów energooszczędnych i pasywnych zaprojektowano wentylację z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Rekuperacja pozwala na wstępne ogrzanie świeżego powietrza, co pozwala znacznie obniżyć koszty ponoszone na ogrzanie budynku.

Sprawna wentylacja gwarantuje obniżenie poziomu wilgoci w pomieszczeniach, usuwa zanieczyszczenia i gwarantuje stały napływ świeżego powietrza przyjaznego dla mieszkańców. Wydajność wentylacji należy dobrać w zależności od kubatury pomieszczenia, liczby osób, które w nim przebywają oraz ilości produkowanych zanieczyszczeń. Przepisy budowlane szczegółowo regulują wartości wymiany powietrza w kuchniach i łazienkach.

W domach można wykorzystać wentylację grawitacyjną, mechaniczną (nawiewną, nawiewno-wywiewną) lub energooszczędną rekuperację (wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła).

 

W kolejnym wpisie bliżej przyjrzymy się rekuperacji. Wyjaśnimy, jak jest zbudowana taka nowoczesna wentylacja, przeanalizujemy jej zalety i wady oraz dokładny sposób działania.

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 942

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ