Jak klimatyzacja zmieniła świat!

klimatyzacja a powietrze

Klimatyzacja w domu to prosty sposób podniesienia komfortu mieszkańców. Interesujące jest także to, że wbrew powszechnie panującej opinii, wcale nie jest ona drogim przedsięwzięciem. Popularność takich instalacji w polskich domach wzrasta każdego roku. Klimatyzatory zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach oraz dobre warunki wilgotnościowe. Co ciekawe, utrzymują one odpowiedni mikroklimat przez cały rok, a nie jedynie podczas letnich upałów. Z tego powodu, klimatyzacja coraz częściej zastępuje inne systemy grzewcze. Zapraszamy do naszego białostockiego salonu, w celu uzyskania szczegółowych informacji o tych urządzeniach.

Klimatyzacja a wentylacja – Informacje praktyczne

Dawniej wiele mówiono o negatywnym wpływie klimatyzacji domowej na zdrowie człowieka. Warto jednak wiedzieć, że ewentualne zagrożenia wynikają z błędów montażowych lub użytkowania instalacji inaczej niż zaleca producent. Jeśli podobne niedociągnięcia nie występują, wówczas klimatyzacja ma dobroczynny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a tym samym na zdrowie domowników.

Wiele osób wychodzi z założenia, że klimatyzacja może z powodzeniem zastąpić wentylację. Otóż należy wiedzieć, że są to dwie różne rzeczy. Każda z nich ma na celu uzdatnianie powietrza, ale mimo to nie działają one w sposób uzupełniający się wzajemnie. Decydując się na założenie klimatyzatora, nie powinno się demontować wentylatora. Należy go jednak wyłączyć na czas działania klimatyzacji. W przeciwnym wypadku narazimy się na:

 • podniesienie kosztów pracy klimatyzacji,
 • nieustanny napływ ciepłego powietrza pochodzącego z włączonej wentylacji.

Wielu Klientów docierających do naszego punktu w Białymstoku jest przekonanych, że klimatyzacja do mieszkania to alternatywa dla wentylacji. Niestety, jest wręcz przeciwnie.

Usługi klimatyzacji w Białymstoku

Nie każdy wie, że klimatyzacja ma ogromne znaczenie dla osób zmagających się z problemem alergii oraz chorób zlokalizowanych w płucach. Wszystko dlatego, że takie urządzenia odpowiadają za filtrowanie powietrza wypełniającego pomieszczenia w domu, tym samym poprawiając jego jakość. Wskutek tych działań wyklucza się cząsteczki o szkodliwym działaniu. Mowa tutaj o różnego typu alergenach, pyłkach oraz kurzu.

Co więcej, nieco bardziej zaawansowane technologicznie klimatyzatory są często wyposażone w system jonizacji powietrza. Takie rozwiązanie jest odpowiednim nie tylko dla alergików, ale także ludzi zmagających się z astmą. Specjaliści zatrudnieni w naszym białostockim salonie chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące tego zagadnienia.

Skuteczne usuwanie wilgoci z pomieszczeń

Klimatyzatory to także sprawdzony sposób eliminowania wilgoci z domu. Jej nadmiar może prowadzić do wyrastania grzyba na ścianach, co jest niezdrowe i nieestetyczne. Klimatyzacja ma za zadanie schładzać powietrze oraz zachowywać równowagę w jego wilgotności.

rekuperacja a powietrze

Okazuje się zatem, że rozwiązanie to jest czymś więcej niż tylko synonimem luksusu. Niemal każde miasto w Polsce — w tym także Białystok — oferuje wielu wykonawców zajmujących się instalacją systemów klimatyzacji. Warto zwrócić się do nich z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich urządzeń.

Profesjonaliści z naszego białostockiego zakładu pozostają do dyspozycji Klientów. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają pytania dotyczące klimatyzacji, lub chcieliby omówić szczegóły współpracy. Każdorazowo bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby Zleceniodawcy.

instalacja i montaz klimatyzacji

Projektowanie i montaż klimatyzacji nie należy do prostych zadań. W trakcie tego procesu trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów dotyczących tej instalacji. Architekci zazwyczaj muszą dodatkowo mierzyć się także z presją wypływającą od Klientów. Często można odnieść wrażenie, że klimatyzatory są dla nich ważniejsze od tego, w jaki sposób zostaną rozlokowane pokoje. Wszystko dlatego, że każdy ponad wszystko pragnie mieć miejsce, w którym będzie mógł schronić się przed letnim upałem. Specjaliści z Białegostoku przestawiają szczegóły tego przedsięwzięcia.

Chłodnictwo w pigułce, czyli o wyborze klimatyzatorów

Wielu osobom wydaje się, że najwięcej problemów sprawia montaż klimatyzacji. Tymczasem dużo bardziej kłopotliwy okazuje się wybór urządzeń wchodzących w skład systemu chłodniczego. Podjęcie ostatecznej decyzji o kupnie konkretnego modelu powinno zostać poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Zawsze jednak konieczne jest samodzielne przeprowadzenie wstępnej selekcji sprzętu. Możliwości są następujące:

 • wybór klimatyzatora do domu, czyli dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb. Najprostszą propozycją jest urządzenie przenośne, jednak o wiele lepszą inwestycją okazuje się montaż klimatyzacji typu split;
 • klimatyzatory określane terminem „split”, to sprzęt składający się z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej oraz agregatu zewnętrznego. Takie rozwiązanie wymaga bezpośredniego podłączenia do instalacji elektrycznej oraz systemu służącego do odprowadzania skroplin;
 • innym, nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest tzw. multisplit. Taka opcja zakłada możliwość montażu klimatyzacji w więcej niż tylko jednym punkcie w domu. Propozycja ta skierowana jest przede wszystkim do właścicieli dużych nieruchomości. Dzięki technologii tego typu, można poprowadzić instalację składającą się z nawet sześciu klimatyzatorów. Interesujące jest, że przedsięwzięcie to nie wymaga zaśmiecania elewacji budynku kolejnymi agregatami zewnętrznymi.

Montaż klimatyzacji w Białymstoku – informacje praktyczne

Specjaliści z naszego białostockiego serwisu przykładają również dużą wagę do mocy chłodniczej urządzeń, czyli ich wydajności. To bardzo ważne, aby została ona obliczona prawidłowo, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że wybrane sprzęty sprawdzą się w danym mieszkaniu lub domu. O wyborze decyduje wiele zmiennych. Wśród najważniejszych z nich można wymienić liczbę okien w lokalu oraz ich rozmieszczenie w odniesieniu do kierunków świata. Nie bez znaczenia są także informacje o tym, ilu ludzi zamieszkuje w domu i jak dużą część dnia spędzają w nim. Jest oczywiście także kilka innych istotnych spraw, o których wiedzą fachowcy. To właśnie z tego powodu najlepiej jest skorzystać z porad doświadczonych profesjonalistów. Zapraszamy na konsultację do naszego serwisu zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Jesteśmy przekonani, że bez trudu dopasujemy najlepsze rozwiązanie do Państwa potrzeb i oczekiwań.

klimatyzacja w nowoczesnym domu

Nasz serwis prowadzi kompleksowe usługi w zakresie systemów chłodniczych. Zajmujemy się każdym szczegółem: od doradzania Klientom, przez montaż klimatyzacji, aż po dokonywanie przeglądów i czyszczenie klimatyzacji. Zapraszamy wszystkich, którzy mają pytania w obrębie tej dziedziny do naszego punktu w Białymstoku. Pozostajemy do Państwa dyspozycji także pod telefonem lub adresem poczty elektronicznej.

Chłodzenie z głębokich źródeł wody

klimatyzatory-scienne-luksusowe

Zalety Głębokie chłodzenie źródła wody.Chłodzenie z głębokich źródeł wody jest bardzo energooszczędne i wymaga tylko 1/10 średniej energii potrzebnej w konwencjonalnych systemach chłodnic.W związku z tym można również oczekiwać, że jego koszty operacyjne będą znacznie niższe.

klimatyzator-naprawa

Montaż klimatyzacji a warstwa ozonowa

Źródło energii jest bardzo lokalne i w pełni odnawialne, pod warunkiem, że woda i ciepło odprowadzane do środowiska (często tego samego jeziora lub pobliskiej rzeki) nie zakłóca naturalnego cyklu. Nie wykorzystuje on żadnego czynnika chłodniczego zubożającego warstwę ozonową. Zakup klimatyzacji Lennox w Białymstoku rozwiąże problem upału.

W zależności od potrzeb i temperatury wody, można rozważyć kilka sposobów ogrzewania i chłodzenia. Na przykład, ciepło może być najpierw pobrane z wody (zimniejsze), a po drugie, ta sama woda może zostać włączona do urządzenia chłodniczego w celu wykorzystania jej do jeszcze bardziej efektywnej produkcji na zimno.

Chłodzenie z głębokich źródeł wody wady

Chłodzenie z głębokiego źródła wody wymaga dużej i głębokiej ilości wody w otoczeniu. W celu uzyskania wody w zakresie 3-6 °C (37-43°F) wymagana jest na ogół głębokość od 50 m (160 stóp) do 70 m (230 stóp), w zależności od warunków lokalnych.

Ustanowienie systemu jest kosztowne i pracochłonne. System wymaga również dużej ilości materiału źródłowego do jego budowy i umieszczenia.
Pierwszy duży system w Stanach Zjednoczonych

Cornell University’s Lake Source Cooling System wykorzystuje jezioro Cayuga jako radiator do obsługi centralnego systemu chłodzenia wody chłodzącej dla swojego kampusu oraz chłodzenia dzielnicy szkoły miejskiej Ithaca. System działa od lata 2000 r. i został zbudowany kosztem 55-60 mln USD. Chłodzi ładunek o pojemności 14.500 ton (51 megawatów).

Pierwszy system montażu klimatyzacji w Kanadzie

Od sierpnia 2004 r. Enwave Energy Corporation w Toronto, Ontario, uruchomiła system chłodzenia wodą z jeziora głębinowego. Zasysa wodę z jeziora Ontario za pomocą rur biegnących 5 kilometrów (3,1 mila) do jeziora, sięgając do głębokości 83 metrów (272 stopy). System chłodzenia wody w głębokim jeziorze jest częścią zintegrowanego systemu chłodzenia, który obejmuje obszar finansowy Toronto i ma moc chłodniczą 59.000 ton (207 MW). Obecnie system ma wystarczającą pojemność do chłodzenia 3 200 000 m2 (34 000 000 000 m2) powierzchni biurowej.

Zimna woda pobrana z głębokiej warstwy jeziora Ontario w systemie Enwave nie jest odprowadzana bezpośrednio do jeziora po przejściu przez system wymiany ciepła. System Enwave wykorzystuje jedynie wodę przeznaczoną do zaspokojenia potrzeb miasta. Dlatego też system Enwave nie zanieczyszcza jeziora smugą ciepła odpadowego.

Koncepcja podstawowa Deep water source cooling. Woda jest najbardziej gęsta w temperaturze 3,98 °C (39,16 °F) przy standardowym ciśnieniu atmosferycznym. Tak więc gdy woda schładza się poniżej 3,98 °C, zmniejsza gęstość i wzrasta. Ponieważ temperatura wzrasta powyżej 3,98 °C, gęstość wody również spada i powoduje jej wzrost, dlatego jeziora są cieplejsze na powierzchni w okresie letnim. Kombinacja tych dwóch efektów oznacza, że dno najbardziej głębokich zbiorników wodnych położonych z dala od regionów równikowych znajduje się w stałej temperaturze 3,98 °C klimatyzacja Białystok .

klimatyzator-lennox-rekuperacja

Klimatyzatory są pompami ciepła

Latem, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa niż temperatura wewnątrz budynku, klimatyzatory wykorzystują energię elektryczną do przekazywania ciepła z chłodniejszego wnętrza budynku do cieplejszego otoczenia zewnętrznego. Proces ten wykorzystuje energię elektryczną co pozwala uniknąć  serwisu klimatyzacji Białystok .

W przeciwieństwie do domowych klimatyzatorów, większość nowoczesnych komercyjnych systemów klimatyzacji nie przenosi ciepła bezpośrednio na powietrze zewnętrzne. Wydajność termodynamiczna całego systemu może zostać zwiększona poprzez zastosowanie chłodzenia parowego, gdzie temperatura wody chłodzącej jest obniżana w pobliżu temperatury żarówki mokrej poprzez odparowanie w wieży chłodniczej. Ta schłodzona woda działa jak radiator pompy ciepła.

Schładzanie wody w głębokim jeziorze wykorzystuje zimną wodę pompowaną z dna jeziora jako radiator dla systemów klimatyzacji. Ponieważ wydajność pompy ciepła poprawia się wraz ze wzrostem temperatury radiatora, chłodzenie wody w głębokim jeziorze może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną dużych systemów chłodzenia, tam gdzie jest ono dostępne. Koncepcja jest podobna do współczesnych zlewozmywaków geotermalnych, ale generalnie jest prostsza w budowie, jeśli chodzi o odpowiednie źródło wody.

Chłodzenie wody w klimatyzacji

Głębokie schładzanie wody w jeziorze umożliwia wyższą wydajność termodynamiczną dzięki zastosowaniu zimnej wody głębinowej, która jest chłodniejsza niż temperatura bańki mokrej otoczenia. Wyższa sprawność przekłada się na mniejszą ilość zużytej energii elektrycznej. W przypadku wielu budynków woda z jeziora jest na tyle zimna, że część chłodnicza systemów klimatyzacyjnych może zostać wyłączona w niektórych warunkach środowiskowych, a ciepło wewnętrzne budynku może być przekazywane bezpośrednio do zlewni wodnej. Nazywa się to „swobodnym chłodzeniem”, ale w rzeczywistości nie jest ono wolne, ponieważ pompy i wentylatory pracują w celu cyrkulacji wody z jeziora i powietrza w budynku.

Dodatkową atrakcją chłodzenia wody w jeziorze jest oszczędność energii w godzinach szczytowego obciążenia, takich jak letnie popołudnia, gdy duża ilość całkowitego obciążenia sieci elektrycznej to klimatyzacja.

montaz klimatyzacji historia powstania na swiecie

Chłodzenie elektromechaniczne

W 1902 r. Willis Carrier w Buffalo w Nowym Jorku wynalazł pierwszy nowoczesny klimatyzator elektryczny. Po ukończeniu studiów na Cornell University, Carrier znalazł pracę w firmie Buffalo Forge Company. Tam zaczął eksperymentować z klimatyzacją jako sposobem na rozwiązanie problemu aplikacyjnego dla firmy Lithographing and Publishing Company Sackett-Wilhelms w Brooklynie w Nowym Jorku. Pierwszy klimatyzator, zaprojektowany i zbudowany w Buffalo przez Carrier, rozpoczął pracę 17 lipca 1902 roku.

Zaprojektowany z myślą o poprawie kontroli procesu produkcyjnego w drukarni, wynalazek firmy Carrier kontroluje nie tylko temperaturę, ale także wilgotność. Carrier wykorzystał swoją wiedzę na temat podgrzewania przedmiotów parą wodną i odwrócił proces. Zamiast wysyłać powietrze przez gorące wężownice, wysyłał je przez zimne wężownice (pełnione zimną wodą). Powietrze zostało schłodzone, dzięki czemu można było kontrolować ilość wilgoci w powietrzu, co z kolei umożliwiło regulację wilgotności w pomieszczeniu. Kontrolowana temperatura i wilgotność pomogły utrzymać niezmienne wymiary papieru i wyrównanie farby drukarskiej. Później, aby zwiększyć produktywność w miejscu pracy, zastosowano technologię Carrier’ a, a firma Carrier Air Conditioning Company of America została utworzona w odpowiedzi na rosnący popyt. Z czasem klimatyzacja zaczęła być wykorzystywana do poprawy komfortu w domach i samochodach. W latach 50. sprzedaż mieszkań gwałtownie wzrosła.

Klimatyzacja w fabrykach

W 1906 r. Stuart W. Cramer of Charlotte badał sposoby dodawania wilgoci do powietrza w swojej fabryce włókienniczej. Cramer użył termin „klimatyzacja„, używając go w zastrzeżeniu patentowym, w tym roku zgłosił go jako analog dla „klimatyzacji wody”, znanego wówczas procesu ułatwiającego obróbkę wyrobów włókienniczych. Łączył wilgoć z wentylacją do „kondycjonowania” i zmieniał powietrze w fabrykach, kontrolując wilgotność niezbędną w zakładach włókienniczych. Willis Carrier przyjął ten termin i włączył go do nazwy swojej firmy.

Wkrótce potem w roku 1914 w Minneapolis wybudowano pierwszy prywatny dom, w którym zainstalowano klimatyzację, należący do Charlesa Gatesa.Pierre’ a DuBose (1898-1994) zaprojektował sieć kanałów i otworów wentylacyjnych dla swojego domu , wszystkie ukryte za zawiłymi i atrakcyjnymi, otwartymi formami w stylu gruzińskim… Budynek ten jest uważany za jeden z pierwszych prywatnych domów w Stanach Zjednoczonych wyposażony w centralne klimatyzacje.)

W 1945 roku Robert Sherman z Lynn, Massachusetts wynalazł przenośną klimatyzator, który schładzał, ogrzewany, nawilżony, osuszał i filtrował powietrze.

Rozwój czynnika chłodniczego – montaż klimatyzacji

Pierwsze klimatyzatory i lodówki wykorzystywały toksyczne lub łatwopalne gazy, takie jak amoniak, chlorek metylu lub propan, które mogą spowodować śmiertelne wypadki po ich wycieku. Thomas Midgley, Jr. stworzył w 1928 roku pierwszy niepalny, nietoksyczny gaz chlorofluorowęglowodorowy Freon. Nazwa ta jest znakiem towarowym należącym do firmy DuPont dla dowolnego chlorofluorowęglowodoru (CFC), wodorochlorofluorowęglowodoru (HCFC) lub fluorowęglowodoru (HFC). Nazwa czynnika chłodniczego zawiera numer wskazujący na skład molekularny (np. R-11, R-12, R-12, R-22, R-134A). Mieszanina stosowana najczęściej w domowym i komforcie budynku do bezpośredniego rozszerzania jest HCFC znany jako chlorodifluorometan (R-22).

Dichlorodifluorometan (R-12) był najbardziej rozpowszechnioną mieszanką stosowaną w przemyśle samochodowym w Stanach Zjednoczonych do 1994 r., kiedy to większość projektów zmieniła się na R-134A ze względu na potencjał niszczenia ozonu R-12. R-11 i R-12 nie są już produkowane w USA do tego typu zastosowań, więc jedynym źródłem do naprawy klimatyzacji jest oczyszczony gaz odzyskany z innych systemów klimatyzacji. Jako alternatywę opracowano kilka czynników chłodniczych, w tym R-410A. Po raz pierwszy została ona  użyta w celach komercyjnych przez Carrier Corp. pod marką Puron. W naszym sklepie znajdą Państwo klimatyzację Mitsubishi, Lennox i Samsung.

Montaż klimatyzacji Whirlpool, Bosch, a później LG

Nowoczesne czynniki chłodnicze zostały opracowane tak, aby były bardziej przyjazne dla środowiska niż wiele czynników chłodniczych na bazie chlorofluorowęglowodorów stosowanych na początku i połowie XX wieku. Należą do nich HCFC (R-22, stosowane w większości domów amerykańskich jeszcze przed 2011 r.), a HFC (R-134a, stosowany w większości samochodów) zastąpiły większość CFC. Z kolei wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC) miały być stopniowo wycofywane na mocy protokołu montrealskiego i zastępowane przez fluorowęglowodory, takie jak R-410A, w których brakuje chloru. HFC przyczyniają się jednak do problemów związanych ze zmianami klimatu. Ponadto polityka i wpływy polityczne kierownictwa korporacyjnego sprzeciwiają się zmianom.Przedsiębiorstwa podkreślały, że nie ma alternatywy dla HFC. Organizacja ekologiczna Greenpeace zaprosiła europejskie laboratorium do badań nad alternatywnym, bezpiecznym dla ozonu i klimatu czynnikiem chłodniczym w 1992 r., uzyskała prawa patentowe na mieszaninę węglowodorów z izopentanem i izobutanem, ale następnie pozostawił tę technologię w swobodnym dostępie. Ich aktywistyczny marketing najpierw w Niemczech doprowadził do tego, że firmy takie jak Whirlpool, Bosch, a później LG i inne wprowadziły tę technologię w całej Europie, a następnie w Azji, mimo że kierownictwo korporacyjne sprzeciwiło się temu w Ameryce Łacińskiej, dzięki czemu dotarło do Argentyny w 2003 roku, wyprodukowanej przez rodzime przedsiębiorstwo, a następnie w 2004 roku z produkcją giganta Boscha w Brazylii.

Klimatyzacja a Greenpeace

W 1995 r. Niemcy zabroniły stosowania chłodziarko-zamrażarek CFC. DuPont i inne firmy zablokowały czynnik chłodniczy w USA z USA. E. P. A., dyskredytując podejście jako „tę niemiecką technologię”.”Jednak w 2004 roku Greenpeace współpracował z wielonarodowymi korporacjami, takimi jak Coca-Cola i Unilever, a później Pepsico i inni, aby stworzyć koalicję korporacyjną o nazwie Chłodnicy Naturalnie!Następnie, cztery lata później Ben & Jerry’s z Unilever i General Electric rozpoczął działania wspierające produkcję i eksploatację w USA Dopiero w 2011 roku E. P. A. ostatecznie zadecydowało na korzyść ozonowego i klimatycznego czynnika chłodniczego dla USA.

Rodzaje klimatyzatorów i instalacji

rodzaje klimatyzatorow do montazu

Rodzaje klimatyzatorów i instalacji zapewni klimatyzowanie  pomieszczeń dających przyjemny chłód nawet podczas największych letnich upałów, co gwarantuje dobre samopoczucie, więcej energii i lepsze warunki do odpoczynku lub pracy.

(więcej…)

klimatyzacja montaz a dobor mocy

Montaż klimatyzacji a dobór mocy klimatyzatora w domu lub mieszkaniu, który podnosi komfort jego użytkowania zapewniając odpowiednie warunki termiczne i filtrując powietrze z alergenów oraz wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jeżeli planujesz montaż klimatyzacji, pierwszym krokiem powinien być dobór klimatyzatora o właściwej mocy, co zagwarantuje maksymalną wydajność instalacji oraz przystępne koszty jej użytkowania.

Montaż klimatyzacji a dobór mocy klimatyzatora

Na rynku dostępne są różne klimatyzatory stacjonarne, które zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach prywatnych. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się klimatyzator LG oraz klimatyzator Samsung. Wśród solidnych marek wymieniane jest również Fujitsu, Toshiba i Daikin. Podczas doboru urządzenia warto jednak kierować się nie tylko renomą producenta.

Montaż klimatyzacji powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom. Urządzenia o wyższej mocy są droższe, a ich potencjał i tak nie zostanie wykorzystany w niewielkich pomieszczeniach. W praktyce klimatyzacja do domu jednorodzinnego o dużej powierzchni powinna mieć wyższą moc niż system, który ma zostać wykorzystany jako klimatyzacja w mieszkaniu w bloku, które ma niewielki metraż.

Warto wiedzieć, że zbyt wysoka moc chłodnicza prowadzi do częstego włączania się i wyłączania sprężarki. To najczęściej skutkuje obniżeniem jej trwałości i może powodować awarie systemu.

Problem z klimatyzatorem przenośnym

Klimatyzator typu split to urządzenie stacjonarne składające się z jednostki wewnętrznej określanej terminem parownika oraz jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza. Jego moc można dobrać do wielkości konkretnego pomieszczenia, ponieważ jest montowany na stałe. Podobna sytuacja odnosi się do klimatyzacji multisplit.

Większy problem sprawiają klimatyzatory mobilne, które można przenosić. Moc dopasowana do dużego salonu może być zbyt wysoka, gdy urządzenie przeniesiemy np. do mniejszej sypialni (sprężarka będzie często włączać się i wyłączać). Jeżeli chodzi o taki klimatyzator cena samego urządzenia jest dużym plusem, ale koszty serwisu sprężarki szybko mogą przekroczyć zaoszczędzoną kwotę.

Z kolei niewielkie urządzenie o małej mocy nie poradzi sobie ze schłodzeniem przestronnego wnętrza.

Dobór klimatyzatora – metoda wskaźnikowa i komputerowa

Moc klimatyzacji można dobrać dwoma metodami:

 • wskaźnikową (orientacyjną),
 • komputerową (za pomocą specjalnego oprogramowania).

Metoda wskaźnikowa daje orientacyjny obraz zapotrzebowania na moc chłodniczą w konkretnym pomieszczeniu i bywa stosowana przede wszystkim w domach i mieszkaniach prywatnych. Przyjęto, że zapotrzebowanie na chłód waha się w granicach od 80 do 150 W/m2.

W ten sposób można wyliczyć moc klimatyzatora split, który będzie w stanie wydajnie ochłodzić pomieszczenie o konkretnej powierzchni (np. klimatyzator o mocy od 2 do 2,5 kW polecany jest do pomieszczeń o powierzchnie do 30 m2, a moc 7 kW do pomieszczeń 60-80-metrowych).

Metoda orientacyjna nie jest dokładna, dlatego nie sprawdzi się u inwestorów, których interesuje klimatyzacja precyzyjna (np. do domu lub biura). Montaż klimatyzacji można wtedy oprzeć na wyliczeniach komputerowych, które są bardzo dokładne.

Warto podkreślić, że wcale nie trzeba kupować zaawansowanego i drogiego oprogramowania, aby dokonać samodzielnych wyliczeń. Firmy, których specjalnością jest sprzedaż i instalacja klimatyzacji zapewniają swoją klientom pomoc w tym zakresie i wykonują odpowiednie symulacje wyliczeniowe.

Optymalna moc – wyliczenia

Moc chłodniczą klimatyzatora do budynków wylicza się na podstawie szeregu parametrów. Podstawową wartością jest długość i szerokość ścian zewnętrznych. Pod uwagę bierze się również ilość okien i wielkość szyb, rodzaj osłon okiennych (żaluzje, rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne). Kolejnym parametrem są inne zabezpieczenia okien (np. folie odbijające światło).

Podczas wyliczania mocy klimatyzatora znaczenie mają również inne czynniki, które należy uwzględnić, aby program komputerowy mógł precyzyjnie dobrać idealne urządzenie.

Pod uwagę bierze się:klimatyzacja montaz a dobor mocy

 • położenie pomieszczenia (parter, piętro, poddasze użytkowe),
 • punkty świetlne (rodzaj, położenie),
 • ilość urządzeń podwyższających temperaturę (komputery, kopiarki, drukarki, telewizory, lodówki itp.),
 • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu,
 • charakter pomieszczenia (salon, sypialnia, kuchnia, gabinet, siłownia).

Montaż klimatyzacji należy dostosować także do izolacji termicznej stropów i podłóg w budynku. W przypadku budynków wielorodzinnych lub biur znaczenie ma sąsiedztwo (niższa moc klimatyzacji wystarczy, gdy nad naszym i pod naszym lokalem również znajdują się wnętrza klimatyzowane).

Montaż klimatyzacji cena usługi

Instalacją klimatyzacji powinien zająć się odpowiednio przeszkolony fachowiec posiadający tzw. zieloną kartę (dokument ważny jest przez 5 lat i potwierdza kwalifikacje do instalacji urządzeń chłodniczych).

Gdy interesuje nas montaż klimatyzacji cena jest uzależniona od rozmieszczenia jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, długości przewodów chłodniczych (miedzianych rur odprowadzających ciepło). Na wycenę usługi wpływa również rodzaj instalacji elektrycznej oraz sterowników.

Na wyższe koszty usługi muszą przygotować się osoby zamawiające montaż klimatyzacji w budynkach ze ścianami żelbetowymi oraz w miejscach, gdzie do montażu zewnętrznego skraplacza potrzebne będą rusztowania czy podnośniki. Do kosztów inwestycji należy doliczyć także materiały potrzebne do zamaskowania zainstalowanych przewodów.

Dobór klimatyzatora o mocy dostosowanej do powierzchni oraz innych parametrów pomieszczenia przesądzających o produkcji ciepła i temperaturze utrzymującej się we wnętrzu pozwoli stworzyć wydajny system, który będzie ekonomiczny i komfortowy. Montaż klimatyzacji stacjonarnej powinien być dostosowany także do parametrów budynku (izolacja, ilość okien, osłony szyb przed słońcem) oraz sposobu użytkowania danego pomieszczenia. Na cenę usługi wpływa sposób rozmieszczenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz długość rur i rodzaj wykonywanej instalacji sterującej klimatyzacją.

 

W kolejnym wpisie bliżej przybliżymy różne rodzaje klimatyzacji, przedstawimy zalety i wady poszczególnych typów klimatyzatorów oraz ich przeznaczenie.