
Klimatyzacja do domu wybieraj z ekspertami, gdyż w Polsce powoli przestaje być wyposażeniem luksusowych hoteli i biur w dużych korporacjach. Na montaż tego praktycznego systemu coraz częściej decydują się także osoby prywatne. Klimatyzacja do domu musi spełniać kilka warunków, a dobór systemu powinien być dopasowany do powierzchni oraz oczekiwań właściciela.
Klimatyzacja do domu wybieraj z ekspertami, bo warto ją zamontować
Klimatyzator schładza powietrze w pomieszczeniach zapewniając najwyższy komfort podczas letnich upałów. Klimatyzacja w domu pozwoli ustawiać idealną temperaturę bez względu na warunki zewnętrzne (optymalny poziom to 23-26 stopni C).
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że montaż klimatyzacji ma jeszcze jedną zaletę – klimatyzatory skutecznie usuną wilgoć z pomieszczeń do około 40-60% tworząc przyjazny mikroklimat.
Podpowiadamy na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby rozwiązanie było maksymalnie ekonomiczne i komfortowe.
Jak działa klimatyzator?
Klimatyzatory dostępne na rynku różnią się parametrami. Ich ogólna budowa i zasada działania jest jednak podobna.
Urządzenia posiadają 2 wymienniki ciepła – parownik (wewnątrz) i skraplacz (na zewnątrz). Pomiędzy parownikiem, a skraplaczem krąży czynnik roboczy (producenci najczęściej wykorzystują freon). Jego zadaniem jest pobranie ciepła z parownika, wyssanie ogrzanego powietrza z pomieszczenia i przeniesienie go do skraplacza, który montuje się na zewnątrz budynku.
Właściwy przepływ powietrza wymuszany jest przez specjalne wentylatory, a sprężarka powoduje zmiany stanu fizycznego czynnika roboczego (na gaz lub stan ciekły). Sprężarka zwykle generuje największy hałas, dlatego należy ją zamontować na ścianie zewnętrznej.
Montaż klimatyzacji – dobierz klimatyzator dopasowany do powierzchni
Pierwszym krokiem jest dobór klimatyzatora.
Dla wielu osób, które interesuje klimatyzacja domowa cena klimatyzatora jest podstawowym kryterium doboru. Najczęściej jest ona uzależniona od renomy producenta oraz mocy chłodniczej.
Na polskim rynku dostępne są klimatyzatory domowe o różnej mocy chłodniczej. Wydajność systemu powinna być dostosowana do powierzchni budynku. Firmy zajmujące się montażem klimatyzacji zalecają, aby na 1 m2 przyjąć 0,1 KW mocy chłodniczej. W salonie o powierzchni 25 m2 idealnie sprawdzi się klimatyzator o mocy 2,5 KW.
Wyższa moc może być potrzebna, gdy korzystamy z wielu urządzeń elektrycznych, ale zasada ta dotyczy przede wszystkim biur z ogromną ilością sprzętu, a nie domów jednorodzinnych.
Moc chłodnicza dopasowana do powierzchni pomieszczeń jest ważna, ponieważ klimatyzacja o zbyt małej mocy w stosunku do powierzchni, którą ma schładzać nie spełni właściwie swojego zadania, ponieważ nie będzie w stanie utrzymać optymalnej temperatury.
Klimatyzacja do domu – jaki klimatyzator wybrać?
Osoby, które chcą zamontować klimatyzację w domu mogą wybierać spośród klimatyzatorów przenośnych oraz stacjonarnych. Klimatyzacja do domu powinna być dostosowana do specyfiki budynku oraz indywidualnych potrzeb.
Urządzenia przenośne gwarantują wyższą mobilność (można je np. przenosić z salonu do sypialni czy kuchni). Jeżeli interesuje nas taki klimatyzator cena ma duże znaczenie. Zależy ona od wielkości urządzenia oraz jego wydajności. Warto jednak wiedzieć, że klimatyzatory przenośne mają niższą moc niż stacjonarne i o wiele głośniej pracują, co może utrudniać wypoczynek. Ich wadą jest niższa wydajność i głośna praca, która może przeszkadzać domownikom w oglądaniu telewizji czy wypoczynku.
Klimatyzatory stacjonarne są wydajniejsze, ale montaż klimatyzacji tego typu jest bardziej skomplikowany. Ich wysoka cena to nie jedyna wada. Montaż klimatyzacji wykorzystującej takie urządzenia jest bardziej skomplikowany, dlatego zadanie należy powierzyć fachowcom. Dla inwestora oznacza to kolejne koszty za usługę.
Klimatyzacja przenośna
Dużym zainteresowaniem cieszy się klimatyzacja przenośna z klimatyzatorem monoblokowym (powszechnie określany terminem monoblok). Dla osób wybierających taki klimatyzator cena jest dużym atutem. Monobloki są tańsze niż splity i wyróżniają się prostotą działania. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o małej powierzchni. Co ważne klimatyzacja do domu wykorzystująca takie urządzenie nie wymaga uzyskania pozwoleń budowlanych.
Klimatyzator należy ustawić pod oknem, co pozwoli rurze odciągającej przepchnąć ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. System ten wymaga stale uchylonego okna, dlatego w pomieszczeniu nie tworzy się idealnie wyważony mikroklimat.
W Polsce bardzo dużą popularność zdobył przenośny klimatyzator split. Jest to urządzenie, które posiada jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, pracuje cicho i wydajnie. Mobilny klimatyzator typu split działa podobnie do klimatyzatorów stacjonarnych, ale ma niewielkie wymiary, dzięki czemu można go łatwo przenieść do innego pomieszczenia.
Wadą takiego rozwiązania jest konieczność pozostawiania uchylonego okna na czas działania klimatyzacji.
Klimatyzatory stacjonarne
Rosnącym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory stacjonarne. Producenci oferują urządzenia typu:
- monoblokowego,
- split,
Klimatyzator monoblokowy to urządzenie, które montuje się w otworze ściennym lub wnęce okna (posiada ono jedną część) w taki sposób, aby parownik znalazł się wewnątrz budynku, a skraplacz na zewnątrz. Rozwiązanie jest polecane do dużych pomieszczeń. Takie klimatyzatory generują duży hałas, a ich skomplikowany montaż sprawia, że sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy klimatyzacja do domu jest dobierana na etapie jego budowy.
Stacjonarny klimatyzator typu Split to najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach. Jego zaletą jest cicha praca i wysoka wydajność. Urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i w niewielkich pomieszczeniach. Montaż klimatyzacji opartej o ten system jest skomplikowany, dlatego prace powinni wykonać fachowcy.
Klimatyzatory multisplit to modułowe urządzenia przeznaczone do zamontowania w kilku pomieszczeniach. Najnowsze urządzenia posiadają piloty do sterowania klimatyzacją oraz funkcję dogrzewania wnętrz.
Klimatyzacja do domu powinna zostać dobrana do powierzchni pomieszczeń (moc chłodnicza) oraz potrzeb domowników. Dla wielu inwestorów duże znaczenie ma również cena urządzeń oraz koszty ich eksploatacji (zużycie prądu, częstotliwość przeglądów i konserwacji).
Klimatyzatory stałe są droższe, a ich montaż bardziej skomplikowany, ale zapewniają wyższą wydajność, nie wymagają otwierania okna na czas pracy urządzenia i cicho pracują.
Klimatyzatory przenośne są tańsze, można je zamontować samodzielnie, ale pracują głośniej, a ich wydajność jest niższa.
W kolejnym wpisie, podpowiemy, jak wybrać idealne miejsca w domu do montażu klimatyzatora oraz w jaki sposób dbać o urządzenie, aby długo cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzacji.