Klimatyzacja przenośna – najmniej skomplikowana metoda chłodzenia
Klimatyzacja przenośna, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Warto jednak, bliżej jej się przyjrzeć, stojąc przed wyborem urządzenia do swojego domu.
Chcąc zainstalować klimatyzację w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu, z reguły zaczynamy od rozeznania na rynku klimatyzatorów, który oferuje naprawdę sporo rozwiązań z zakresu chłodzenia wnętrz. Wielość oferowanych marek i modeli klimatyzatorów, niedoświadczonego klienta może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli do tego dodamy szereg różnych, wciąż udoskonalanych funkcji, w które są wyposażone, to rzeczywiście można mieć problem z wyborem.
Na początek, warto zorientować się w rodzajach i przeznaczeniu różnych typów klimatyzatorów. Najprościej mówiąc, mamy:
- Klimatyzatory split, składające się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej
- Klimatyzatory multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka wewnętrznych
- Klimatyzatory kanałowe
- Klimatyzatory kasetonowe
- Klimatyzatory przenośne
Dla kogo klimatyzacja przenośna
Właściciele mieszkań i niedużych domów najczęściej wybierają klimatyzację typu split i multisplit, która jest wydajna, cicha i wszechstronna. Montaż takich klimatyzatorów, wiąże się jednak z koniecznością wykonania pewnych robót budowalnych, a czasem z uzyskaniem pozwolenia ze strony administracji budynku wielorodzinnego.
Dlatego, wiele osób decyduje się na klimatyzację przenośną, która nie wymaga przeprowadzania żadnych prac remontowych, a jej uruchomienie jest bardzo proste.
Jeśli zatem, zależy Ci głównie na schłodzeniu pomieszczenia, a nie chcesz lub nie możesz instalować klimatyzatorów na ścianie i na zewnątrz budynku, to kompaktowe urządzenie przenośne, jest właśnie dla Ciebie.
Klimatyzacja przenośna – na czym to polega
Klimatyzator przenośny, to po prostu urządzenie, które każdy może umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony w tym wnętrzu, to okno. Jest to niezbędne, gdyż nagrzane powietrze z pomieszczenia jest odprowadzane właśnie przez uchylone okno, za pomocą specjalnej rury. Jest to często podkreślany minus tego rodzaju klimatyzacji, gdyż przez otwarte okno nawiewane jest gorące powietrze z zewnątrz, jednak, jeśli dobierzemy urządzenie o odpowiedniej mocy chłodniczej, to efekt chłodzenia będzie zgodny z oczekiwaniami. Istnieje też możliwość zamontowania w futrynie okna, specjalnie do tego przeznaczonej listwy z otworem, w którym mocuje się rurę odprowadzająca powietrze.
Klimatyzacja przenośna – najmniej skomplikowana metoda chłodzenia i nie tylko
Klimatyzatory przenośne, mimo swojej prostej konstrukcji, często wyposażone są w inne funkcje niż podstawowe chłodzenie. Wiele modeli może również działać jako wentylator, posiada opcję osuszania, a nawet ogrzewania, a niektóre zaopatrzone są w filtry, dzięki którym powietrze jest oczyszczane z bakterii, pleśni i pyłków kurzu.
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- Wydajność chłodnicza urządzenia
- Pobór mocy
- Poziom generowanego hałasu (klimatyzatory przenośne są niestety dość głośne)
- Dostępne funkcje i tryby pracy
- Rozmiary i waga urządzenia
Klimatyzacja przenośna, mimo swoich wad, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują chłodzić kilku pomieszczeń jednocześnie i nie chcą przeprowadzać żadnych prac montażowych. Urządzenia są stosunkowo niedrogie, łatwe do uruchomienia i mobilne, dzięki czemu z łatwością można zmieniać miejsce ich pracy (dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone w kółka). Jeśli nie są w danym momencie potrzebne, można je po prostu schować i wrócić do dawnego wyglądu pomieszczenia.
Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku urządzenia stacjonarnego, wymaga on regularnego czyszczenia i serwisowania. Tylko prawidłowo użytkowany klimatyzator, będzie dobrze spełniał swoją funkcję.