Klimatyzacja w mieszkaniu, czyli jak wybrać odpowiedni klimatyzator

Klimatyzacja w mieszkaniu, czyli jak wybrać odpowiedni klimatyzator

Lata bywają u nas kapryśne. Często, gdy wreszcie jedziemy na upragniony urlop, pogoda nas nie rozpieszcza i zamiast pięknej opalenizny, przywozimy katar i wspomnienia zimnych, deszczowych dni. Za to, gdy nadchodzi dzień powrotu do pracy, aura nagle ulega zmianie i temperatura nierzadko dochodzi do 30 stopni. W takich warunkach, po całym dniu pracy ciężko odpocząć i zregenerować siły.

Dlatego czasem nadchodzi taki dzień, kiedy wypowiadasz wojnę upałom i postanawiasz zainstalować w mieszkaniu klimatyzację.

Klimatyzacja przenośna czy split?

Na rynku jest wielu producentów urządzeń klimatyzacyjnych i każdy z nich oferuje szereg różnych modeli wyposażonych w najnowocześniejsze funkcje. Wybór może być naprawdę trudny. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną markę, najpierw zastanów się, jaki typ urządzenia najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Właściciele mieszkań, najczęściej wybierają pomiędzy klimatyzatorem typu split, a klimatyzatorem przenośnym. To, na które urządzenie się zdecydujesz, zależy do Twoich oczekiwań i potrzeb. Rozważmy, zatem wady i zalety obu typów klimatyzacji.

klimatyzacja w mieszkaniu czyli jak wybrac odpowiedni klimatyzator do domu

Montaż klimatyzacji domowej

Klimatyzacja przenośna – prosta, szybka i tania

Klimatyzator przenośny, to urządzenie, które chłodzi tam, gdzie go postawisz. Oznacza to, że wykorzystując jeden klimatyzator, możesz schłodzić kilka pomieszczeń, ale nie w tym samym czasie, gdyż za każdym razem musisz przenieść urządzenie do konkretnego pokoju. Jest to rozwiązanie, dla osób, które nie chcą inwestować dużych środków w instalację klimatyzacji i wystarczy im przenośny klimatyzator, który będzie doraźnie chłodzić wybrane pomieszczenia. Zalety takiego urządzenia, to stosunkowo niska cena, natychmiastowe uruchomienie bez konieczności wykonywania jakichkolwiek robót budowlanych oraz mobilność. Wady to: dość niska wydajność, głośna praca, potrzeba znalezienia miejsca na ustawienie klimatyzatora i konieczność odprowadzenia nagrzanego powietrza za okno, przy pomocy specjalnej rury.

Klimatyzator typu split – profesjonalne i skuteczne chłodzenie

Jeśli zależy Ci na skutecznym chłodzeniu i nie przeraża Cię perspektywa montażu klimatyzacji, wybierz urządzenie stacjonarne, na stałe zainstalowane w mieszkaniu oraz na zewnętrznej elewacji budynku. Mowa tu o klimatyzatorach typu split, składających się tak naprawdę z dwóch urządzeń: wewnętrznego mocowanego w konkretnym pomieszczeniu i zewnętrznego, który umieszczony jest poza mieszkaniem. Obie jednostki połączone są ze sobą instalacją freonową i elektryczną, a pomiędzy nimi krąży czynnik chłodniczy, dzięki któremu temperatura w pomieszczeniu osiąga pożądane wartości.

Klimatyzator split pracuje ciszej oraz jest wydajniejszy i skuteczniejszy niż klimatyzacja przenośna, jednak wymaga większych nakładów finansowych, wykonania niezbędnych prac montażowych, a czasem także uzyskania specjalnych pozwoleń na umocowanie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

Bilans zysków i strat, czyli ostateczna decyzja

Podobnie, jak przy podejmowaniu każdej innej decyzji, tak samo w przypadku wyboru klimatyzacji do mieszkania, trzeba przeanalizować wszystkie plusy i minusy danego przedsięwzięcia. Każdy z nas ma inną granicę komfortu cieplnego i inaczej reaguje na warunki atmosferyczne. Uświadomienie sobie własnych potrzeb w zakresie optymalnej temperatury, poziomu hałasu w pomieszczeniu, estetyki wnętrza obarczonego urządzeniem chłodzącym czy wreszcie podliczenie kosztów, na pewno pomogą w odpowiednim wyborze.

Klimatyzacja w mieszkaniu, to inwestycja w komfort i wygodę, dlatego warto dobrze się zastanowić i wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania. Zapraszamy do odwiedzenia siedziby Open Power w Białymstoku.

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.

Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 2 lok.805
15-111 Białystok

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ