Klimatyzacja magazynująca lód

klimatyzacja-samsung

Klimatyzacja magazynująca lód czyli klimatyzacja do mieszkania Białystok to proces wykorzystania lodu do magazynowania energii cieplnej. Jest to praktyczne ze względu na duże ciepło fuzji wody: jedna tona metryczna wody (jeden metr sześcienny) może pomieścić 334 megadżuli (MJ) (317.000 BTU) energii, co odpowiada 93 kWh (26,4 t/godz.).

Lód był pierwotnie pozyskiwany z gór lub cięty z zamarzniętych jezior i transportowany do miast w celu wykorzystania jako płyn chłodzący. Pierwotna definicja „tonowej pojemności chłodniczej” (przepływ ciepła) obejmowała ciepło potrzebne do stopienia jednej tony lodu w okresie 24 godzin. Ten przepływ ciepła jest tym, czego można by się spodziewać latem w domu o powierzchni 2000 metrów kwadratowych (280 m2) w Bostonie. Od tego czasu ta definicja została zastąpiona przez mniej archaicznych jednostek: wydajność HVAC wynosi 12 000 BTU w tonach na godzinę. Mały magazyn może pomieścić wystarczającą ilość lodu, aby schłodzić duży budynek z jednego dnia do jednego tygodnia, niezależnie od tego, czy lód ten jest produkowany przez bezwodne chłodziarki amoniaku, czy też ciągnięty przez wózki konne.

klimatyzacja-serwis-naprawa

Klimatyzacja magazynująca lód zamrażanie

Można również wykorzystać zamrażanie podłoża; można to zrobić w postaci lodu, gdy grunt jest nasycony. Systemy będą również pracować z czystą skałą tj. klimatyzacja mitsubishi Białystok . Wszędzie tam, gdzie tworzy się lód, nie stosuje się ciepła syntezy, ponieważ lód pozostaje stały przez cały proces. Metoda polegająca na zamrażaniu gruntu jest szeroko stosowana w górnictwie i tunelowaniu w celu zestalenia niestabilnego gruntu podczas wykopów. Ziemia jest zamrażana za pomocą otworów wiertniczych z koncentrycznymi rurami, które przewożą solankę z chłodziarki na powierzchni. Zimno jest ekstrahowane w podobny sposób za pomocą solanki i używane w taki sam sposób jak w przypadku konwencjonalnego przechowywania lodu, zazwyczaj za pomocą wymiennika ciepła solanka-ciecz, w celu podniesienia temperatury roboczej do poziomów nadających się do wykorzystania przy większych objętościach. Zamarznięta ziemia może pozostać przez miesiąc lub dłużej chłodna, pozwalając na dłuższe przechowywanie przez dłuższy okres czasu, przy niewielkim koszcie strukturalnym.

Zastąpienie istniejących systemów klimatyzacyjnych magazynem lodu stanowi ekonomiczną metodę magazynowania energii. Umożliwiającą magazynowanie nadmiaru energii wiatrowej i innych źródeł energii o charakterze okresowym. Celem wykorzystania jej do chłodzenia w późniejszym terminie, ewentualnie miesiąc później montaż klimatyzatora Białystok .

Klimatyzacja i jej technologia

Najpowszechniej stosowaną formą tej technologii jest klimatyzacja na terenie całego kampusu lub systemy chłodzenia wody w dużych budynkach. Systemy klimatyzacyjne, zwłaszcza w budynkach komercyjnych, mają największy wpływ na szczytowe obciążenia elektryczne w gorące letnie dni w różnych krajach. W tym zastosowaniu standardowa chłodziarka pracuje nocą, wytwarzając stos lodowy. Woda przepływa następnie w ciągu dnia przez stos, aby wytworzyć schłodzoną wodę, która w normalnych warunkach jest wytwarzana w ciągu dnia.

Częściowy system magazynowania minimalizuje nakłady inwestycyjne poprzez pracę agregatów chłodniczych prawie 24 godziny na dobę. W nocy produkują lód do przechowywania, a w ciągu dnia chłodzą wodę dla systemu klimatyzacji. Woda krążąca przez topniejący lód zwiększa ich produkcję. Taki system działa zwykle w trybie lodowym przez 16-18 godzin dziennie, a w trybie topienia lodu przez sześć godzin dziennie. Nakłady inwestycyjne są zminimalizowane, ponieważ chłodziarki mogą wynosić tylko 40-50% wielkości wymaganych w przypadku konwencjonalnej konstrukcji. Przechowywanie lodu wystarcza na pół dnia do przechowywania odrzuconego ciepła.

Pełny system magazynowania minimalizuje koszty energii potrzebnej do pracy tego systemu poprzez całkowite wyłączenie agregatów chłodniczych w godzinach szczytowego obciążenia. Koszt kapitałowy jest wyższy, ponieważ taki system wymaga nieco większych chłodnic niż w przypadku częściowego składowania i większego systemu magazynowania lodu. Systemy magazynowania lodu są na tyle tanie, że kompletne systemy magazynowania są często konkurencyjne w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań klimatyzacyjnych.

Wydajność klimatyzacji

Wydajność chłodziarek klimatyzacyjnych mierzona jest współczynnikiem efektywności (COP). Teoretycznie systemy magazynowania ciepła mogą zwiększyć wydajność chłodziarek, ponieważ ciepło jest odprowadzane do chłodniejszego powietrza nocnego, a nie do cieplejszego powietrza dziennego. W praktyce ta zaleta jest nadwyrężona stratą ciepła, ponieważ topi lód.

Udowodniono, że termiczne magazynowanie ciepła w klimatyzacji jest dość korzystne dla społeczeństwa. Paliwo wykorzystywane nocą do produkcji energii elektrycznej jest w większości krajów zasobem krajowym, więc zużywa się mniej paliwa importowanego. Badania pokazują również, że proces ten znacznie zmniejsza emisje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej dla klimatyzatorów, ponieważ wieczorem nieefektywne instalacje „peakerskie” są zastępowane urządzeniami o niskim obciążeniu podstawowym. Elektrownie wytwarzające tę moc często pracują wydajniej niż turbiny gazowe, które w ciągu dnia zapewniają moc szczytową. Ponieważ współczynnik obciążenia instalacji jest również wyższy, do obsługi ładunku potrzeba mniej instalacji.

Kondensacja czynnika chłodzącego

Nowa technologia wykorzystuje lód jako czynnik kondensacyjny czynnika chłodniczego. W tym przypadku zwykły czynnik chłodniczy jest pompowany do wężownic, w których jest używany. Zamiast zamieniać sprężarkę w ciecz, stosuje się jednak niską temperaturę lodu, aby schłodzić czynnik chłodniczy z powrotem do cieczy. Ten rodzaj systemu pozwala na konwersję istniejących urządzeń HVAC opartych na czynniku chłodniczym do systemów Thermal Energy Storage, co wcześniej nie było łatwe do zrealizowania dzięki technologii wody chłodzącej. Ponadto, w odróżnieniu od chłodzonych wodą systemów chłodzących, które nie doświadczają ogromnej różnicy w wydajności z dnia na dzień, ta nowa klasa urządzeń zazwyczaj wypiera pracę dzienną chłodzonych powietrzem agregatów kondensacyjnych. W obszarach, w których istnieje znacząca różnica między temperaturami w godzinach szczytu i poza szczytem, ten typ urządzenia jest zwykle bardziej energooszczędny niż zastępowany przez nie sprzęt.

Chłodzenie powietrzem wlotowym montaż klimatyzacji Białystok

Magazynowanie energii cieplnej jest również wykorzystywane do chłodzenia wlotu powietrza turbiny gazowej do spalania. Zamiast przenosić zapotrzebowanie na energię elektryczną na noc, technika ta przenosi moce wytwórcze na dobę. Aby w nocy generować lód, turbina jest często podłączana mechanicznie do dużej sprężarki chłodziarki. Podczas obciążenia szczytowego w ciągu dnia woda przepływa między stosem lodu a wymiennikiem ciepła przed wlotem powietrza do turbiny, chłodząc powietrze wlotowe do temperatury zbliżonej do temperatury zamarzania. Ponieważ powietrze jest chłodniejsze, turbina może sprężać więcej powietrza przy określonej mocy sprężarki. Zazwyczaj zarówno wytwarzana moc elektryczna, jak i sprawność turbiny wzrasta po włączeniu systemu chłodzenia wlotowego. System ten jest podobny do systemu magazynowania energii ze sprężonym powietrzem.

klimatyzacja przenosna bialystok

Klimatyzacja przenośna, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Warto jednak, bliżej jej się przyjrzeć, stojąc przed wyborem urządzenia do swojego domu.

Chcąc zainstalować klimatyzację w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu, z reguły zaczynamy od rozeznania na rynku klimatyzatorów, który oferuje naprawdę sporo rozwiązań z zakresu chłodzenia wnętrz. Wielość oferowanych marek i modeli klimatyzatorów, niedoświadczonego klienta może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli do tego dodamy szereg różnych, wciąż udoskonalanych funkcji, w które są wyposażone, to rzeczywiście można mieć problem z wyborem.

Na początek, warto zorientować się w rodzajach i przeznaczeniu różnych typów klimatyzatorów. Najprościej mówiąc, mamy:

Dla kogo klimatyzacja przenośna

Właściciele mieszkań i niedużych domów najczęściej wybierają klimatyzację typu split i multisplit, która jest wydajna, cicha i wszechstronna. Montaż takich klimatyzatorów, wiąże się jednak z koniecznością wykonania pewnych robót budowalnych, a czasem z uzyskaniem pozwolenia ze strony administracji budynku wielorodzinnego.

Dlatego, wiele osób decyduje się na klimatyzację przenośną, która nie wymaga przeprowadzania żadnych prac remontowych, a jej uruchomienie jest bardzo proste.

Jeśli zatem, zależy Ci głównie na schłodzeniu pomieszczenia, a nie chcesz lub nie możesz instalować klimatyzatorów na ścianie i na zewnątrz budynku, to kompaktowe urządzenie przenośne, jest właśnie dla Ciebie.

Klimatyzacja przenośna – na czym to polega

Klimatyzator przenośny, to po prostu urządzenie, które każdy może umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony w tym wnętrzu, to okno. Jest to niezbędne, gdyż nagrzane powietrze z pomieszczenia jest odprowadzane właśnie przez uchylone okno, za pomocą specjalnej rury. Jest to często podkreślany minus tego rodzaju klimatyzacji, gdyż przez otwarte okno nawiewane jest gorące powietrze z zewnątrz, jednak, jeśli dobierzemy urządzenie o odpowiedniej mocy chłodniczej, to efekt chłodzenia będzie zgodny z oczekiwaniami. Istnieje też możliwość zamontowania w futrynie okna, specjalnie do tego przeznaczonej listwy z otworem, w którym mocuje się rurę odprowadzająca powietrze.

Klimatyzacja przenośna – najmniej skomplikowana metoda chłodzenia i nie tylko

Klimatyzatory przenośne, mimo swojej prostej konstrukcji, często wyposażone są w inne funkcje niż podstawowe chłodzenie. Wiele modeli może również działać jako wentylator, posiada opcję osuszania, a nawet ogrzewania, a niektóre zaopatrzone są w filtry, dzięki którym powietrze jest oczyszczane z bakterii, pleśni i pyłków kurzu.

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Wydajność chłodnicza urządzenia
  • Pobór mocy
  • Poziom generowanego hałasu (klimatyzatory przenośne są niestety dość głośne)
  • Dostępne funkcje i tryby pracy
  • Rozmiary i waga urządzenia

Klimatyzacja przenośna, mimo swoich wad, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują chłodzić kilku pomieszczeń jednocześnie i nie chcą przeprowadzać żadnych prac montażowych. Urządzenia są stosunkowo niedrogie, łatwe do uruchomienia i mobilne, dzięki czemu z łatwością można zmieniać miejsce ich pracy (dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone w kółka). Jeśli nie są w danym momencie potrzebne, można je po prostu schować i wrócić do dawnego wyglądu pomieszczenia.

Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku urządzenia stacjonarnego, wymaga on regularnego czyszczenia i serwisowania. Tylko prawidłowo użytkowany klimatyzator, będzie dobrze spełniał swoją funkcję.

klimatyzacja w mieszkaniu czyli jak wybrac odpowiedni klimatyzator do domu

Lata bywają u nas kapryśne. Często, gdy wreszcie jedziemy na upragniony urlop, pogoda nas nie rozpieszcza i zamiast pięknej opalenizny, przywozimy katar i wspomnienia zimnych, deszczowych dni. Za to, gdy nadchodzi dzień powrotu do pracy, aura nagle ulega zmianie i temperatura nierzadko dochodzi do 30 stopni. W takich warunkach, po całym dniu pracy ciężko odpocząć i zregenerować siły.

Dlatego czasem nadchodzi taki dzień, kiedy wypowiadasz wojnę upałom i postanawiasz zainstalować w mieszkaniu klimatyzację.

Klimatyzacja przenośna czy split?

Na rynku jest wielu producentów urządzeń klimatyzacyjnych i każdy z nich oferuje szereg różnych modeli wyposażonych w najnowocześniejsze funkcje. Wybór może być naprawdę trudny. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną markę, najpierw zastanów się, jaki typ urządzenia najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Właściciele mieszkań, najczęściej wybierają pomiędzy klimatyzatorem typu split, a klimatyzatorem przenośnym. To, na które urządzenie się zdecydujesz, zależy do Twoich oczekiwań i potrzeb. Rozważmy, zatem wady i zalety obu typów klimatyzacji.

Klimatyzacja przenośna – prosta, szybka i tania

Klimatyzator przenośny, to urządzenie, które chłodzi tam, gdzie go postawisz. Oznacza to, że wykorzystując jeden klimatyzator, możesz schłodzić kilka pomieszczeń, ale nie w tym samym czasie, gdyż za każdym razem musisz przenieść urządzenie do konkretnego pokoju. Jest to rozwiązanie, dla osób, które nie chcą inwestować dużych środków w instalację klimatyzacji i wystarczy im przenośny klimatyzator, który będzie doraźnie chłodzić wybrane pomieszczenia. Zalety takiego urządzenia, to stosunkowo niska cena, natychmiastowe uruchomienie bez konieczności wykonywania jakichkolwiek robót budowlanych oraz mobilność. Wady to: dość niska wydajność, głośna praca, potrzeba znalezienia miejsca na ustawienie klimatyzatora i konieczność odprowadzenia nagrzanego powietrza za okno, przy pomocy specjalnej rury.

Klimatyzator typu split – profesjonalne i skuteczne chłodzenie

Jeśli zależy Ci na skutecznym chłodzeniu i nie przeraża Cię perspektywa montażu klimatyzacji, wybierz urządzenie stacjonarne, na stałe zainstalowane w mieszkaniu oraz na zewnętrznej elewacji budynku. Mowa tu o klimatyzatorach typu split, składających się tak naprawdę z dwóch urządzeń: wewnętrznego mocowanego w konkretnym pomieszczeniu i zewnętrznego, który umieszczony jest poza mieszkaniem. Obie jednostki połączone są ze sobą instalacją freonową i elektryczną, a pomiędzy nimi krąży czynnik chłodniczy, dzięki któremu temperatura w pomieszczeniu osiąga pożądane wartości.

Klimatyzator split pracuje ciszej oraz jest wydajniejszy i skuteczniejszy niż klimatyzacja przenośna, jednak wymaga większych nakładów finansowych, wykonania niezbędnych prac montażowych, a czasem także uzyskania specjalnych pozwoleń na umocowanie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

Bilans zysków i strat, czyli ostateczna decyzja

Podobnie, jak przy podejmowaniu każdej innej decyzji, tak samo w przypadku wyboru klimatyzacji do mieszkania, trzeba przeanalizować wszystkie plusy i minusy danego przedsięwzięcia. Każdy z nas ma inną granicę komfortu cieplnego i inaczej reaguje na warunki atmosferyczne. Uświadomienie sobie własnych potrzeb w zakresie optymalnej temperatury, poziomu hałasu w pomieszczeniu, estetyki wnętrza obarczonego urządzeniem chłodzącym czy wreszcie podliczenie kosztów, na pewno pomogą w odpowiednim wyborze.

Klimatyzacja w mieszkaniu, to inwestycja w komfort i wygodę, dlatego warto dobrze się zastanowić i wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania. Zapraszamy do odwiedzenia siedziby Open Power w Białymstoku.

klimatyzacja do mieszkania gwarancja komfortu

Klimatyzacja do mieszkania zalety i wady ten temat coraz częściej jest poruszany w gronie rodzinnym. Klimatyzacja jest montowana nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w mieszkaniach. W takim przypadku należy dobrać odpowiednie urządzenia dostosowane do konkretnej powierzchni i zadbać o to, aby klimatyzator nie tylko gwarantował komfort podczas letnich upałów, ale i wpisywał się w domową aranżację. Dziś podpowiadamy, jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem.

Klimatyzacja do mieszkania zalety i wady

W mieszkaniach, które najczęściej mają mniejszą powierzchnię niż domy jednorodzinne, o wiele szybciej robi się duszno. Zarówno mury, jak i szyby nagrzewają się, dlatego przetrwanie letnich upałów, gdy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni C, bywa męczące dla mieszkańców. W zbyt wysokiej temperaturze spada koncentracja, możemy mieć problemy z zasypianiem i efektywnym wypoczynkiem.

Klimatyzacja do mieszkania pomoże rozwiązać te problemy. Instalacja klimatyzacji pozwoli uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach i obniżyć poziom wilgoci powietrza. Orzeźwiający chłód szybko przełoży się na lepsze samopoczucie domowników.

Warto docenić, że klimatyzacja w mieszkaniu stworzy przyjazny mikroklimat, ponieważ filtr oczyści powietrze z kurzu, pyłów oraz zarodników grzybów czy pleśni. Obniżenie wilgotności powietrza pozytywnie wpłynie także na ściany – w klimatyzowanym mieszkaniu nie pojawi się pleśń lub grzyb na ścianach (np. w kuchni lub łazience).

Wybór klimatyzatora do mieszkaniaklimatyzacja na upalne dni w mieszkaniu

Klimatyzacja do mieszkania powinna zostać dostosowana do chłodzonej powierzchni oraz potrzeb i oczekiwań domowników. Na rynku dostępne jest wiele klimatyzatorów. W mieszkaniach rzadko jest montowana klimatyzacja precyzyjna, ponieważ jej elementy są drogie, a koszty eksploatacyjne mogłyby poważnie nadszarpnąć domowy budżet (takie instalacje są dedykowane przede wszystkim do zastosowań komercyjnych oraz przemysłowych).

Prywatni inwestorzy bardzo często wybierają przenośny klimatyzator do samodzielnego montażu. Taki prosty klimatyzator jest tańszy, ale mniej wydajny.

Osoby rozważające montaż klimatyzacji w mieszkaniu mogą wybierać także spośród klimatyzatorów monoblokowych (wszystkie elementy znajdują się tutaj w jednej obudowie) oraz urządzeń typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej (montowanej na ścianie budynku).

Klimatyzatory split do mieszkania

Obecnie najpopularniejsze są klimatyzatory split. Jednostkę wewnętrzną zwykle montuje się w pobliżu okna

mieszkanie klimatyzacja serwis

(np. pod parapetem lub tuż przy suficie), a jednostkę zewnętrzną na ścianie budynku. Parownik (część wewnętrzna) schładza powietrze, które miedzianymi rurami trafia do jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jest wydalane na zewnątrz. Split klimatyzacja w mieszkaniu doskonale się sprawdzi, ale warto pamiętać, że na montaż zewnętrznego skraplacza należy uzyskać pozwolenie od administratora budynku.

Na rynku można znaleźć również przenośny klimatyzator typu split. Taki zestaw można przenosić do pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy, ale warto pamiętać, że urządzenie dość głośno pracuje, a podczas jego działania okno musi być uchylone.

Klimatyzacja w mieszkaniu – pozostałe fakty

Warto pamiętać, aby dobrać klimatyzator idealnie pasujący do powierzchni, układu pomieszczenia oraz jego aranżacji. Ścienny klimatyzator typu split o średniej mocy chłodniczej dobrze sprawdzi się w niewielkim lokalu. Producenci dbają o estetyczny wygląd urządzeń, ponieważ zamontowane przy suficie są widoczne.

Na rynku dostępne są także klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe. Takie urządzenia można zamontować tuż przy podłodze, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Należy jednak pamiętać, że nie można przysłaniać klimatyzatora np. grubymi zasłonami, ponieważ nie będzie on wtedy w stanie schłodzić powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzacja do mieszkania pozwoli ochłodzić duszne pomieszczenia. Do bloków dedykowane są przede wszystkim klimatyzatory split o średniej mocy chłodniczej. Urządzenia stacjonarne są wydajniejsze i ciszej pracują, ale koszt ich montażu jest wyższy. Klimatyzatory przenośne działają głośniej i są mniej wydajne, ale można je bez problemu przenosić oraz nie wymagają uzyskania pozwolenia od administratora budynku na montaż zewnętrznego skraplacza.

Zapraszamy również do skorzystania usług zakładu stolarskiego z Białegostoku.

W kolejnym wpisie podpowiemy, jak dobrać idealną klimatyzację do biura.