Klimatyzacja do mieszkania zalety i wady ten temat coraz częściej jest poruszany w gronie rodzinnym. Klimatyzacja jest montowana nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w mieszkaniach. W takim przypadku należy dobrać odpowiednie urządzenia dostosowane do konkretnej powierzchni i zadbać o to, aby klimatyzator nie tylko gwarantował komfort podczas letnich upałów, ale i wpisywał się w domową aranżację. Dziś podpowiadamy, jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem.
Klimatyzacja do mieszkania zalety i wady
W mieszkaniach, które najczęściej mają mniejszą powierzchnię niż domy jednorodzinne, o wiele szybciej robi się duszno. Zarówno mury, jak i szyby nagrzewają się, dlatego przetrwanie letnich upałów, gdy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni C, bywa męczące dla mieszkańców. W zbyt wysokiej temperaturze spada koncentracja, możemy mieć problemy z zasypianiem i efektywnym wypoczynkiem.
Klimatyzacja do mieszkania pomoże rozwiązać te problemy. Instalacja klimatyzacji pozwoli uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach i obniżyć poziom wilgoci powietrza. Orzeźwiający chłód szybko przełoży się na lepsze samopoczucie domowników.
Warto docenić, że klimatyzacja w mieszkaniu stworzy przyjazny mikroklimat, ponieważ filtr oczyści powietrze z kurzu, pyłów oraz zarodników grzybów czy pleśni. Obniżenie wilgotności powietrza pozytywnie wpłynie także na ściany – w klimatyzowanym mieszkaniu nie pojawi się pleśń lub grzyb na ścianach (np. w kuchni lub łazience).
Wybór klimatyzatora do mieszkania
Klimatyzacja do mieszkania powinna zostać dostosowana do chłodzonej powierzchni oraz potrzeb i oczekiwań domowników. Na rynku dostępne jest wiele klimatyzatorów. W mieszkaniach rzadko jest montowana klimatyzacja precyzyjna, ponieważ jej elementy są drogie, a koszty eksploatacyjne mogłyby poważnie nadszarpnąć domowy budżet (takie instalacje są dedykowane przede wszystkim do zastosowań komercyjnych oraz przemysłowych).
Prywatni inwestorzy bardzo często wybierają przenośny klimatyzator do samodzielnego montażu. Taki prosty klimatyzator jest tańszy, ale mniej wydajny.
Osoby rozważające montaż klimatyzacji w mieszkaniu mogą wybierać także spośród klimatyzatorów monoblokowych (wszystkie elementy znajdują się tutaj w jednej obudowie) oraz urządzeń typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej (montowanej na ścianie budynku).
Klimatyzatory split do mieszkania
Obecnie najpopularniejsze są klimatyzatory split. Jednostkę wewnętrzną zwykle montuje się w pobliżu okna
(np. pod parapetem lub tuż przy suficie), a jednostkę zewnętrzną na ścianie budynku. Parownik (część wewnętrzna) schładza powietrze, które miedzianymi rurami trafia do jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jest wydalane na zewnątrz. Split klimatyzacja w mieszkaniu doskonale się sprawdzi, ale warto pamiętać, że na montaż zewnętrznego skraplacza należy uzyskać pozwolenie od administratora budynku.
Na rynku można znaleźć również przenośny klimatyzator typu split. Taki zestaw można przenosić do pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy, ale warto pamiętać, że urządzenie dość głośno pracuje, a podczas jego działania okno musi być uchylone.
Klimatyzacja w mieszkaniu – pozostałe fakty
Warto pamiętać, aby dobrać klimatyzator idealnie pasujący do powierzchni, układu pomieszczenia oraz jego aranżacji. Ścienny klimatyzator typu split o średniej mocy chłodniczej dobrze sprawdzi się w niewielkim lokalu. Producenci dbają o estetyczny wygląd urządzeń, ponieważ zamontowane przy suficie są widoczne.
Na rynku dostępne są także klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe. Takie urządzenia można zamontować tuż przy podłodze, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Należy jednak pamiętać, że nie można przysłaniać klimatyzatora np. grubymi zasłonami, ponieważ nie będzie on wtedy w stanie schłodzić powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzacja do mieszkania pozwoli ochłodzić duszne pomieszczenia. Do bloków dedykowane są przede wszystkim klimatyzatory split o średniej mocy chłodniczej. Urządzenia stacjonarne są wydajniejsze i ciszej pracują, ale koszt ich montażu jest wyższy. Klimatyzatory przenośne działają głośniej i są mniej wydajne, ale można je bez problemu przenosić oraz nie wymagają uzyskania pozwolenia od administratora budynku na montaż zewnętrznego skraplacza.
Zapraszamy również do skorzystania usług zakładu stolarskiego z Białegostoku.
W kolejnym wpisie podpowiemy, jak dobrać idealną klimatyzację do biura.