Klimatyzacja w mieszkania problem czy ulga w upalne dni

Klimatyzacja w mieszkania problem czy ulga w upalne dni

Klimatyzacja w mieszkania problem czy ulga w upalne dni. Na zdjęciach z uroczych śródziemnomorskich miasteczek, fasady kolorowych, zabytkowych kamieniczek często usiane są, może niezbyt estetycznymi, ale za to niezbędnymi klimatyzatorami. Podobnie wyglądają elewacje nowoczesnych bloków mieszkalnych. W ciepłym klimacie, przetrwanie lata bez tych urządzeń byłoby naprawdę trudne. W Polsce, chociaż klimat mamy zdecydowanie chłodniejszy, wakacyjne miesiące też lubią nas zaskoczyć wysokimi temperaturami i niejeden z nas marzy o zamontowaniu klimatyzacji w mieszkaniu. Zresztą, spacerując po naszych osiedlach, można zauważyć, że przywilej własnej klimatyzacji, już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla obiektów komercyjnych i coraz częściej urządzenia te są kupowane właśnie przez właścicieli mieszkań i domów.

klimatyzacja w mieszkania problem czy ulga w upalne dni open power

Montaż klimatyzacji w domu Open Power

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – czy musisz mieć jakąś zgodę?

O ile, właściciele domów jednorodzinnych, mogą instalować klimatyzację bez pytania kogokolwiek o zgodę, to sytuacja mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych wygląda inaczej. Generalnie, nie ma problemu, jeśli do dyspozycji jest balkon (zwłaszcza zabudowany), na którym można umocować agregat. Jednak, jeśli mieszkanie jest go pozbawione, wtedy należy, udać się do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty i uzyskać zgodę na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, która jest częścią wspólną. Wspólnota lub spółdzielnia, często wymaga opinii architekta oraz zgody sąsiadów, którym może przeszkadzać hałas emitowany podczas pracy urządzenia. Problemem, bywa też świeżo wyremontowany i ocieplony blok, gdyż istnieje ryzyko zniszczenia elewacji podczas instalacji agregatu.

Nie warto przeprowadzać montażu klimatyzacji bez uzyskania stosownej zgody, gdyż takie działanie traktowane jest, jako samowola budowlana, a ewentualny konflikt z sąsiadami tylko uprzykrzy życie. Dlatego, zanim zaczniesz wybierać konkretny model klimatyzatora, zadbaj o załatwienie wszystkich formalności.

Klimatyzacja w mieszkania problem czy ulga w upalne dni

Poza formalnościami, dobrze jest wcześniej sprawę montażu klimatyzatora przedyskutować z pracownikiem serwisu klimatyzacji, który oceni warunki i doradzi metodę wykonania niezbędnych prac. Jeśli mieszkasz na parterze, nie powinno być problemu z zamocowaniem jednostki zewnętrznej, na wyższych piętrach konieczne jest użycie wysięgnika. Problem pojawia się w przypadku tych pięter, gdzie wysięgnik już nie wystarczy, wtedy pozostaje montaż agregatu na dachu (jeśli jest to ostatnia kondygnacja) lub tuż pod oknem. Zdarza się, że problemy techniczne zmuszają do wyboru innego typu klimatyzacji niż split np. klimatyzatora przenośnego.

Wybierz dobrego specjalistę…

Jeśli już uporasz się z wszystkimi pozwoleniami i uzyskasz przychylną opinię sąsiadów, pozostaje wybrać profesjonalny serwis klimatyzacji, który zajmie się montażem urządzeń. Zlecenie prac specjalistom, da Ci pewność, że w razie awarii, producent uwzględni reklamację i usunie usterkę w ramach gwarancji. Poza tym, instalacja jednostki zewnętrznej, to nierzadko dość skomplikowana czynność, wymagająca odpowiedniego sprzętu i wiedzy technicznej. Urządzenie musi być zamocowane stabilnie i dokładnie, tak, aby nie tylko prawidłowo działało, ale też nie stanowiło zagrożenia dla przechodniów.

I ciesz się klimatyzacją w swoim mieszkaniu

Warto poświęcić trochę czasu i odpowiednio przygotować się do zainstalowania klimatyzacji w mieszkaniu. Dzięki temu, uniknie się ewentualnych późniejszych problemów z administracją i sąsiadami i bez przeszkód będzie można czerpać przyjemność z przebywania w chłodnych pomieszczeniach podczas uciążliwych upałów. Dobrze jednak pamiętać, że klimatyzacji trzeba używać rozsądnie, bo w przeciwnym wypadku może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zapraszamy do kontaktu z Open Power

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.

Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 2 lok.805
15-111 Białystok

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ