Instalacja klimatyzacji, gdzie zamontować i jak o nią dbać

/ / Blog, Instalacja klimatyzacji
instalacja klimatyzacji gdzie zamontowac i jak dbac w swoim zakresie

Instalacja klimatyzacji, gdzie zamontować i jak o nią dbać , gdy wybrałeś klimatyzator. Wybrałeś moc chłodniczą dopasowaną do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pojawić się system klimatyzacyjny i o specyfice działania idealnie pasującej do Twoich potrzeb? Musisz jeszcze pomyśleć, gdzie go zamontować, aby klimatyzacja domowa była maksymalnie wydajna.

Instalacja klimatyzacji, gdzie zamontować i jak o nią dbać

Dziś podpowiadamy, gdzie najlepiej zamontować klimatyzator i jak dbać o urządzenie, aby długo cieszyć się jego bezawaryjną pracą.

Na rynku dostępna jest klimatyzacja przenośna oraz wykorzystująca klimatyzatory stacjonarne.

Montaż klimatyzatora monoblokowego jest dość prosty, dlatego z zadaniem tym z powodzeniem powinna poradzić sobie każda osoba, która ma zacięcie majsterkowicza. Urządzenie przenośne należy ustawić pod oknem, aby rura odprowadzająca mogła przenosić ciepłe powietrze na zewnątrz.

Przenośny klimatyzator typu split to nieco bardziej złożona konstrukcja, której podłączenie wymaga pewnej wiedzy, dlatego zadanie lepiej zlecić profesjonaliście.

Montaż klimatyzacji stacjonarnej (klimatyzator split czy modułowy klimatyzator multisplit) wymaga znajomości specyfiki takich systemów, dlatego najlepiej zamówić usługi fachowca, który zajmie się odpowiednim podłączeniem urządzeń.

Jak wybrać idealne miejsce na klimatyzator

Osoby planujące montaż klimatyzacji w domu szczególną wagę powinny przyłożyć do doboru miejsca, w którym znajdzie się klimatyzator.

Klimatyzator multisplit lub nowoczesny klimatyzator kanałowy zapewnią komfort we wszystkich domowych pomieszczeniach. Taka profesjonalna klimatyzacja domowa jest jednak dość droga i najłatwiej zamontować ją na etapie powstawania budynku, ponieważ prace wymagają kucia ścian, co wiąże się z koniecznością remontu.

Gdy nie mamy możliwości montażu klimatyzacji kanałowej lub multisplit, warto dokładnie przeanalizować, w którym pomieszczeniu najbardziej potrzebujemy chłodzenia powietrza. Najwięcej osób wybiera sypialnię lub salon.

Klimatyzacja w sypialni zapewni komfort podczas zasypiania i zagwarantuje, że nawet największe upały nie będą uciążliwe. Klimatyzator w salonie również może być przydatny, ponieważ w wielu domach to właśnie on stanowi centrum rodzinnego życia – w pokoju dziennym często wspólnie jemy posiłki, oglądamy telewizję, czytamy, podejmujemy gości.

Do montażu klimatyzatora wewnętrznego sprawdzi się ściana pod parapetem okiennym (gdy w tym miejscu nie mamy zamontowanych grzejników) lub przestrzeń tuż pod sufitem obok okna. Właściciele sufitów podwieszanych mogą wykorzystać przestrzeń pod płytą do montażu klimatyzatora kanałowego. Na rynku dostępne są także specjalne klimatyzatory kasetonowe.

Klimatyzator kanałowy z powodzeniem może trafić również na poddasze lub do pomieszczenia technicznego – wystarczy połączyć urządzenie z wybranym pomieszczeniem za pomocą rury transportującej powietrze.

O czym pamiętać podczas instalacji klimatyzacji

Aby klimatyzacja domowa w 100% spełniła oczekiwania, należy zadbać o kilka szczegółów technicznych. Jednostki wewnętrzne muszą gwarantować w pełni swobodny obieg powietrza. Klimatyzatora nie można więc zamontować za grubymi kotarami okiennymi czy ukryć go za szafą.

Kierunek strumienia powietrza nie może zostać nakierowany prosto na osoby, które przebywają w pomieszczeniu. Wielu ekspertów zajmujących się montażem klimatyzacji doradza, aby powietrze zimne i ciepłe mieszało się tuż pod sufitem.

Najlepiej zrezygnować z narożników, ponieważ montaż klimatyzatora w tym miejscu spowoduje natężenie hałasu (dźwięki będą odbijać się w trzech różnych punktach).

Czujnik temperatury powinien znaleźć się w miejscu, które odzwierciedla temperaturę w całym pomieszczeniu (lepiej zrezygnować z miejsc, gdzie na czujnik będą bezpośrednio padać promienie słoneczne).

Zadbaj o klimatyzację

Chcesz, aby klimatyzacja domowa długo działała bez zarzutu? Musisz pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. To zagwarantuje idealny mikroklimat w domu, a naprawa klimatyzacji długo nie będzie potrzebna. Regularnie należy wycierać kurz z wlotu powietrza oraz panelu tuż przy wlocie. Idealnie sprawdzi się sucha ściereczka – należy zrezygnować ze środków chemicznych (np. proszków czyszczących czy preparatów do polerowania).

Szczególną troską trzeba otoczyć filtr (klimatyzatory posiadają filtry powietrza, plazmowe lub odwadniające). Jego zadaniem jest usuwanie kurzu i zanieczyszczeń, dlatego powinien być utrzymany w czystości.

Konieczny jest regularny przegląd klimatyzacji, ponieważ pod wpływem zanieczyszczeń wydajność klimatyzatora spada (urządzenie zużywa więcej energii, a mimo to nie utrzymuje optymalnej temperatury w pomieszczeniu). Rozprowadzanie po domu zanieczyszczonego powietrza jest także szkodliwe dla dróg oddechowych i ogólnego samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach.

Instalacja klimatyzacji domowej powinna zapewniać wysoki komfort w poszczególnych pokojach. Gdy zależy nam na klimatyzowaniu wszystkich pomieszczeń, idealnie sprawdzi się klimatyzacja kanałowa lub nowoczesne systemy modułowe z klimatyzatorem multisplit. Klimatyzator split można zamontować do sypialni lub salonu.

Wpływ na poziom komfortu ma właściwe rozmieszczenie jednostek wewnętrznych oraz regularna konserwacja i czyszczenie klimatyzatora.

Podczas przeprowadzki polecamy skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów.

 

W kolejnym wpisie przedstawimy szczegółowy poradnik na temat konserwacji i czyszczenia klimatyzacji.