Montaż klimatyzacji jakie były początki

Montaż klimatyzacji jakie były początki

Chłodzenie elektromechaniczne

W 1902 r. Willis Carrier w Buffalo w Nowym Jorku wynalazł pierwszy nowoczesny klimatyzator elektryczny. Po ukończeniu studiów na Cornell University, Carrier znalazł pracę w firmie Buffalo Forge Company. Tam zaczął eksperymentować z klimatyzacją jako sposobem na rozwiązanie problemu aplikacyjnego dla firmy Lithographing and Publishing Company Sackett-Wilhelms w Brooklynie w Nowym Jorku. Pierwszy klimatyzator, zaprojektowany i zbudowany w Buffalo przez Carrier, rozpoczął pracę 17 lipca 1902 roku.

Zaprojektowany z myślą o poprawie kontroli procesu produkcyjnego w drukarni, wynalazek firmy Carrier kontroluje nie tylko temperaturę, ale także wilgotność. Carrier wykorzystał swoją wiedzę na temat podgrzewania przedmiotów parą wodną i odwrócił proces. Zamiast wysyłać powietrze przez gorące wężownice, wysyłał je przez zimne wężownice (pełnione zimną wodą). Powietrze zostało schłodzone, dzięki czemu można było kontrolować ilość wilgoci w powietrzu, co z kolei umożliwiło regulację wilgotności w pomieszczeniu. Kontrolowana temperatura i wilgotność pomogły utrzymać niezmienne wymiary papieru i wyrównanie farby drukarskiej. Później, aby zwiększyć produktywność w miejscu pracy, zastosowano technologię Carrier' a, a firma Carrier Air Conditioning Company of America została utworzona w odpowiedzi na rosnący popyt. Z czasem klimatyzacja zaczęła być wykorzystywana do poprawy komfortu w domach i samochodach. W latach 50. sprzedaż mieszkań gwałtownie wzrosła.

montaz klimatyzacji historia powstania na swiecie

Klimatyzacja Białystok

Klimatyzacja w fabrykach

W 1906 r. Stuart W. Cramer of Charlotte badał sposoby dodawania wilgoci do powietrza w swojej fabryce włókienniczej. Cramer użył termin "klimatyzacja", używając go w zastrzeżeniu patentowym, w tym roku zgłosił go jako analog dla "klimatyzacji wody", znanego wówczas procesu ułatwiającego obróbkę wyrobów włókienniczych. Łączył wilgoć z wentylacją do "kondycjonowania" i zmieniał powietrze w fabrykach, kontrolując wilgotność niezbędną w zakładach włókienniczych. Willis Carrier przyjął ten termin i włączył go do nazwy swojej firmy.

Wkrótce potem w roku 1914 w Minneapolis wybudowano pierwszy prywatny dom, w którym zainstalowano klimatyzację, należący do Charlesa Gatesa.Pierre' a DuBose (1898-1994) zaprojektował sieć kanałów i otworów wentylacyjnych dla swojego domu , wszystkie ukryte za zawiłymi i atrakcyjnymi, otwartymi formami w stylu gruzińskim... Budynek ten jest uważany za jeden z pierwszych prywatnych domów w Stanach Zjednoczonych wyposażony w centralne klimatyzacje.)

W 1945 roku Robert Sherman z Lynn, Massachusetts wynalazł przenośną klimatyzator, który schładzał, ogrzewany, nawilżony, osuszał i filtrował powietrze.

Rozwój czynnika chłodniczego - montaż klimatyzacji

Pierwsze klimatyzatory i lodówki wykorzystywały toksyczne lub łatwopalne gazy, takie jak amoniak, chlorek metylu lub propan, które mogą spowodować śmiertelne wypadki po ich wycieku. Thomas Midgley, Jr. stworzył w 1928 roku pierwszy niepalny, nietoksyczny gaz chlorofluorowęglowodorowy Freon. Nazwa ta jest znakiem towarowym należącym do firmy DuPont dla dowolnego chlorofluorowęglowodoru (CFC), wodorochlorofluorowęglowodoru (HCFC) lub fluorowęglowodoru (HFC). Nazwa czynnika chłodniczego zawiera numer wskazujący na skład molekularny (np. R-11, R-12, R-12, R-22, R-134A). Mieszanina stosowana najczęściej w domowym i komforcie budynku do bezpośredniego rozszerzania jest HCFC znany jako chlorodifluorometan (R-22).

Dichlorodifluorometan (R-12) był najbardziej rozpowszechnioną mieszanką stosowaną w przemyśle samochodowym w Stanach Zjednoczonych do 1994 r., kiedy to większość projektów zmieniła się na R-134A ze względu na potencjał niszczenia ozonu R-12. R-11 i R-12 nie są już produkowane w USA do tego typu zastosowań, więc jedynym źródłem do naprawy klimatyzacji jest oczyszczony gaz odzyskany z innych systemów klimatyzacji. Jako alternatywę opracowano kilka czynników chłodniczych, w tym R-410A. Po raz pierwszy została ona użyta w celach komercyjnych przez Carrier Corp. pod marką Puron. W naszym sklepie znajdą Państwo klimatyzację Mitsubishi, Lennox i Samsung.

Montaż klimatyzacji Whirlpool, Bosch, a później LG

Nowoczesne czynniki chłodnicze zostały opracowane tak, aby były bardziej przyjazne dla środowiska niż wiele czynników chłodniczych na bazie chlorofluorowęglowodorów stosowanych na początku i połowie XX wieku. Należą do nich HCFC (R-22, stosowane w większości domów amerykańskich jeszcze przed 2011 r.), a HFC (R-134a, stosowany w większości samochodów) zastąpiły większość CFC. Z kolei wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC) miały być stopniowo wycofywane na mocy protokołu montrealskiego i zastępowane przez fluorowęglowodory, takie jak R-410A, w których brakuje chloru. HFC przyczyniają się jednak do problemów związanych ze zmianami klimatu. Ponadto polityka i wpływy polityczne kierownictwa korporacyjnego sprzeciwiają się zmianom.Przedsiębiorstwa podkreślały, że nie ma alternatywy dla HFC. Organizacja ekologiczna Greenpeace zaprosiła europejskie laboratorium do badań nad alternatywnym, bezpiecznym dla ozonu i klimatu czynnikiem chłodniczym w 1992 r., uzyskała prawa patentowe na mieszaninę węglowodorów z izopentanem i izobutanem, ale następnie pozostawił tę technologię w swobodnym dostępie. Ich aktywistyczny marketing najpierw w Niemczech doprowadził do tego, że firmy takie jak Whirlpool, Bosch, a później LG i inne wprowadziły tę technologię w całej Europie, a następnie w Azji, mimo że kierownictwo korporacyjne sprzeciwiło się temu w Ameryce Łacińskiej, dzięki czemu dotarło do Argentyny w 2003 roku, wyprodukowanej przez rodzime przedsiębiorstwo, a następnie w 2004 roku z produkcją giganta Boscha w Brazylii.

Klimatyzacja a Greenpeace

W 1995 r. Niemcy zabroniły stosowania chłodziarko-zamrażarek CFC. DuPont i inne firmy zablokowały czynnik chłodniczy w USA z USA. E. P. A., dyskredytując podejście jako "tę niemiecką technologię"."Jednak w 2004 roku Greenpeace współpracował z wielonarodowymi korporacjami, takimi jak Coca-Cola i Unilever, a później Pepsico i inni, aby stworzyć koalicję korporacyjną o nazwie Chłodnicy Naturalnie!Następnie, cztery lata później Ben & Jerry's z Unilever i General Electric rozpoczął działania wspierające produkcję i eksploatację w USA Dopiero w 2011 roku E. P. A. ostatecznie zadecydowało na korzyść ozonowego i klimatycznego czynnika chłodniczego dla USA.

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.

Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 2 lok.805
15-111 Białystok

NAJNOWSZE PORADY

VIEW ALL
TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ