Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym kilka faktów

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym kilka faktów

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym kilka faktów i mitów. Klimatyzacja prosto z biur i samochodów powoli wkracza do polskich domów zapewniając ich mieszkańcom najwyższy komfort podczas letnich upałów. Takie instalacje mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Ci pierwsi wskazują na wygodę i gwarancję czystego powietrza, ci drudzy przekonują o wysokich rachunkach za prąd i ryzyku zapaleń gardła oraz zatok spowodowanym przez stały nawiew zimnego powietrza. Po której stronie tkwi racja? Przedstawiamy zalety i wady klimatyzacji.

Klimatyzacja w nowoczesnym budownictwie

Obecnie w branży budowlanej planuje moda na lekkie konstrukcje szkieletowe z dużymi przeszkleniami. Takie domy efektownie się prezentują, pomieszczenia są jasne i przestronne. Latem przeszklenia stają się jednak problemem, którego nie było w budynkach z masywnymi murami i niewielkimi oknami. Pomieszczenia błyskawicznie się nagrzewają, co nie zapewnia mieszkańcom odpowiednich warunków do wypoczynku i wykonywania codziennych zajęć. Klimatyzacja pomaga poradzić sobie z tym problemem.

 

montaz klimatyzacji w domu jednorodzinnym kilka faktow i mitow

Montaż klimatyzacji w domu

Więcej o klimatyzacji

VIEW ALL

Umów się na konsultację

Open Power Sp. z o.o.
ul. Al. 1000-lecia PP 2 lok.805
15-111 Białystok
E-mail: openpower@openpower.pl
883 944 942

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym kilka faktów

W pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się klimatyzację, która działa na podobnej zasadzie, co chłodziarki. Czynnik chłodzący odparowuje i ochładza powietrze w domu. Klimatyzacja do domu ma skalę od 0 do 35 stopni C. Podczas ustawiania klimatyzacji należy jednak pamiętać, aby temperatura w pomieszczeniu była niższa niż na zewnątrz nie więcej niż 7 stopni C. Największe znaczenie ma to, gdy często wychodzimy z klimatyzowanego wnętrza.

Klimatyzacja pozwala obniżyć temperaturę i ustawić optymalną wilgotność powietrza gwarantując tym samym lepsze samopoczucie domownikom.

Instalacja klimatyzacji wymaga odpowiedniego rozmieszczenia klimatyzatora. Nawiew nie może być bezpośrednio skierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu. Ważne jest także, aby system równomiernie ochładzał powietrze w całym wnętrzu.

Do domu idealnie sprawdzą się klimatyzatory dwuczęściowe. Split klimatyzacja z jednostką chłodzącą na zewnątrz budynku jest nie tylko wydajna, ale zarazem cicho pracuje i jest energooszczędna. W przypadku domu jednorodzinnego nie powinno być problemu z montażem jednostki zewnętrznej tak, jak w budynkach wielorodzinnych, gdzie niezbędna jest zgoda właściciela na ingerowanie w elewację.

Instalacją dwuczęściowego klimatyzatora powinna zająć się specjalistyczna firma. Niewłaściwy montaż klimatyzacji jest jednym z najczęstszych powodów awarii całego systemu. Samodzielnie łatwiej jest zamontować klimatyzator bez jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja zapewnia komfort termiczny tworząc w domu środowisko maksymalnie przyjazne dla człowieka niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. W nagrzanych pomieszczeniach nasza koncentracja spada, stajemy się mniej wydajni i osłabieni. Dzięki instalacji klimatyzacji nawet w letnie upały w domu można spokojnie wypoczywać lub wykonywać czynności wymagające najwyższego skupienia.

Kolejną zaletą montażu klimatyzatora w domu jest funkcja oczyszczania powietrza. Urządzenia wyposażone są w filtry, które doskonale zatrzymują kurz, bakterie, zarodniki grzybów czy pleśni. Klimatyzacja domowa doskonale sprawdzi się dla dzieci oraz osób z alergią (klimatyzatory filtrują alergeny, dzięki czemu powietrze jest o wiele zdrowsze).

Wiele nowoczesnych klimatyzatorów pracuje bardzo cicho, dzięki czemu klimatyzacja sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Najnowsze urządzenia posiadają również:

  • automatyczne regulatory nawiewu (nawiew i temperatura ustawią się samoistnie, co niweluje problem z przeciągami),
  • funkcję „Power Full”, która pozwala błyskawiczne schłodzić pomieszczenie (np. po powrocie do nagrzanego domu),
  • filtry niwelujące nieprzyjemne zapachy,
  • czujniki ruchu (klimatyzacja może włączać się, gdy będziemy wchodzić do pomieszczenia, a gdy z niego wyjdziemy klimatyzator automatycznie przestawi się w tryb oszczędzania energii),
  • zegar (będziemy mogli zaprogramować klimatyzator, aby włączył się tuż przed naszym powrotem do domu).

Szereg nowoczesnych funkcji sprawia, że klimatyzacja gwarantuje najwyższy komfort użytkowania.

Warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji

Domowa klimatyzacja ma także kilka wad. Dla wielu inwestorów planujących montaż klimatyzacji cena urządzeń i ich instalacji jest podstawową przeszkodą. Warto pamiętać, że system pobiera prąd, dlatego należy przygotować się na wyższe rachunki.

Kolejną słabszą stroną klimatyzacji jest konieczność regularnego czyszczenia skraplacza i innych elementów instalacji oraz przeprowadzania okresowych przeglądów. Serwis klimatyzacji zalecany jest minimum 2 razy w roku (jesienią i wiosną), a ceny za taką usługę nie są najniższe.

Wśród wad klimatyzacji wymienia się również jej niekorzystny wpływ na zdrowie (bóle reumatyczne, zapalenie gardła lub zatok, przeziębienia). Warto jednak pamiętać, że takie problemy pojawiają się wtedy, gdy niewłaściwie korzystamy z systemu (ustawiamy zbyt niską temperaturę lub nawiew jest skierowany prosto w miejsce, w którym przebywamy).

Klimatyzacja gwarantuje komfort termiczny, obniża wilgotność powietrza i pozwala na wygodny wypoczynek lub pracę w domu nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują letnie upały. Dodatkowo oczyszcza ona powietrze. Wadą rozwiązania są wysokie koszty montażu klimatyzatorów i eksploatacji systemu, konieczność czyszczenia urządzeń oraz dbania o ich regularny serwis.

W kolejnym wpisie skupimy się na montażu klimatyzacji w mieszkaniu w bloku. Podpowiemy, jak dobrać i zamontować idealny klimatyzator oraz przeanalizujemy, czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest korzystne.

TOPCall Now ButtonZADZWOŃ TERAZ